Rekord Nasdaq po zmiennej sesji

opublikowano: 25-01-2021, 22:35

Dow Jones spadł o 0,1 proc. S&P500 zyskał 0,4 proc., a Nasdaq kończył dzień wzrostem o 0,7 proc. i kolejnym rekordem zamknięcia.

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich rynkach akcji zaczęła się od rekordu intraday Nasdaq, który jednak ożywił stronę podażową. Indeksy nurkowały przez pierwsze 90 minut sesji, aby przez jej pozostałą część odrabiać straty. W samej końcówce zmobilizował się popyt. Ogólnie widać było ostrożność inwestorów. Jej źródłem były doniesienia o wydłużającej się perspektywie uchwalenia wsparcia dla gospodarki przez państwo. Lider Demokratów w Senacie dał do zrozumienia, że będzie to możliwe dopiero w połowie marca. Do tego pojawiła się w Kongresie grupa polityków obu partii kwestionująca wysokość stymulacji zaproponowaną przez prezydenta Joe Bidena. Nie poprawiły nastrojów także doniesienia o opóźnieniach w dystrybucji szczepionek na COVID-9. Chętnych do kupowania mogło być mniej również w związku z oczekiwaniem na wynik posiedzenia FOMC oraz raporty kwartalne publikowane w tym tygodniu przez technologiczne blue chipy, m.in. Microsoft, Apple i Teslę. Spadły rentowności obligacji USA, w przypadku „dziesięciolatek” najmocniej od 10 tygodni. Rósł indeks dolara.

fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum
fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum

Na koniec sesji liczba taniejących i drożejących spółek z S&P500; była niemal równa. Popyt przeważał w 7 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek IT, dostawców dóbr codziennego użytku (po 0,9 proc.) i spółek użyteczności publicznej (1,95 proc.). Najsłabsze były segmenty przemysłowy, finansowy (po -0,7 proc.) i energii (-1,0 proc.).

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones także był remis. Najmocniej rosły kursy telekomu Verizon (1,65 proc.), giganta rynku dóbr codziennego użytku Procter & Gamble (1,7 proc.) oraz Apple (2,8 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się bank Goldman Sachs (-2,2 proc.), producent ciężkiego sprzętu Caterpillar (-2,4 proc.) oraz wydawca kart American Express (-4,0 proc.).

Na Nasdaq mimo rekordowej wartości indeksu większość spółek staniała. Zdrożała jednak większość technologicznych blue chipów. W grupie FAANG zdrożał Facebook (1,3 proc.) i Apple (2,8 proc.), a kursy Amazon i Alphabet prawie się nie zmieniły. Staniał Netflix (-1,5 proc.). W górę poszedł kurs Microsoftu (1,6 proc.), który we wtorek opublikuje raport kwartalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane