Rekord za rekordem na Wall Street

W dobrych humorach udają się inwestorzy z amerykańskich giełda na świąteczno-weekendową przerwę.

Skrócone czwartkowe notowania zakończyły się nowymi rekordami indeksów i pierwszym w historii przebiciem poziomu 17 tys. punktów przez indeks blue chipów Dow Jones IA. Od poziomu 16 tys. pkt zajęło mu to 227 dni.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Entuzjastyczna atmosfera panująca w czwartek na Wall Street była przede wszystkim zasługą danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA spadła do 6,1 proc. najniższego poziomu od niemal sześciu lat. Z kolei gospodarka poza rolnictwem stworzyła w maju  288 tys. miejsc pracy przebijając oczekiwania analityków. Skorygowany w górę został też odczyt za kwiecień o 29 tys.

Pozytywnie też zostały przyjęte dane o spadku deficytu handlowego. W maju obniżył się on o 5,6 proc. do 44,4 mld USD.

Małą łyżeczką dziegciu w tej beczce miodu okazał się odczyt wskaźnika ISM dla branż poza przemysłowych. Obniżył on swoją wartość do 56,0 pkt z 56,3 miesiąc wcześniej. To istotny indeks, gdyż sektor usług odpowiada za niemal 90 proc. największej gospodarki świata.

Wśród drożejących spółek warto po czwartkowej sesji wymienić bank Goldman Sachs Group oraz ubezpieczyciela MetLife.

Sporym wzięciem cieszyły się papiery Paccar. Kurs momentami zwyżkował grubo o ponad 2 proc. Wszystko przez spekulacje, że producent ciężarówek Kenworth i Peterbilt może otrzymać ofertę przejęcia od koncernu Volkswagen, największego producenta samochodów w Europie.

Ostatecznie na zamknięciu sesji indeksy DJ IA oraz S&P500 zyskały po 0,55 proc. zaś technologiczny Nasdaq wzrósł o 0,63 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Rekord za rekordem na Wall Street