Rekord zagranicznych firm w Polsce

opublikowano: 31-01-2017, 22:00

W 2016 r. pojawiło się w KRS aż 7,1 tys. nowych spółek z udziałem kapitału zagranicznego. To rekord wszech czasów.

Liczba rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) dowodzi, że Polska jest ciągle atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych, którzy widzą w naszym kraju potencjał do zarabiania. Mimo że rekord z 2015 r. wydawał się wyśrubowany (6,7 tys. spółek, wzrost o 53 proc. w porównaniu z 2014 r.), to w 2016 r. wynik był jeszcze lepszy (7,1 tys. spółek, wzrost o ponad 6 proc.). Dokładnie taką liczbę zarejestrowanych spółek z udziałem kapitału zagranicznego przewidział Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Jarosław Nowrotek
Zobacz więcej

Jarosław Nowrotek Marek Wiśniewski

— W ciągu trzech kwartałów 2016 r. pojawiło się w KRS prawie 5,5 tys. takich spółek. A wiadomo, że w czwartym kwartale każdego roku tradycyjnie rejestruje się ich najwięcej. Nie było żadnych przesłanek, które mogłyby spowodować zaburzenie tego trendu. Dane makroekonomiczne zachęcają zagranicznych inwestorów do działalności w Polsce — uważa Jarosław Nowrotek.

Najwięcej zagranicznych spółek powstało w woj. mazowieckim (46 proc.), małopolskim (12 proc.) i dolnośląskim (8 proc.). Zwyżki rejestracji zanotowano w 11 województwach, a spadki w 5. Nowo rejestrowane firmy zagraniczne mają swoje siedziby w 631 miejscowościach. Najwięcej w Warszawie (2,7 tys.), Krakowie (761) i Wrocławiu (413). W porównaniu z 2015 r. liczba rejestracji zwiększyła się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Gdańsku, Przemyślu, Katowicach. Spadki nastąpiły np. w Krakowie, Wólce Kosowskiej, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie. Najatrakcyjniejszą formą prawną dla zagranicznych inwestorów są spółki z o.o. (91,6 proc.). Daleko w tyle są spółki komandytowe (4,5 proc.) i oddziały (3 proc.). Wśród udziałowców przeważają osoby fizyczne (w 5,6 tys. spółek). Udziałowców instytucjonalnych ma jedynie 1,5 tys. spółek. Średni kapitał założycielski w spółce kapitałowej z udziałem zagranicznym wynosi 57 tys. zł. Tylko 55 spółek miało kapitał wysokości co najmniej 1 mln zł. Nowe firmy zagraniczne najchętniej zajmują się handlem (37,5 proc.), działalnością profesjonalną (9 proc.) i przetwórstwem przemysłowym (8 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rekord zagranicznych firm w Polsce