Rekordowa cena praw do emisji CO2 w Europie

opublikowano: 19-08-2022, 15:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące z powodu kryzysu energetycznego wykorzystanie najbardziej „brudnych” paliw spowodowało, że w piątek prawa do emisji dwutlenku węgla osiągnęły w Europie rekordową cenę, informuje Bloomberg.

Niedobór względnie „czystego” gazu ziemnego wymusił konieczność korzystania z węgla, a nawet mazutu, do produkcji energii w Europie. To spowoduje wzrost jej śladu węglowego w tym roku nawet pomimo tego, że wysokie ceny energii zmusiły niektóre firmy do zmniejszenia, a nawet zaprzestania produkcji, zwracają uwagę analitycy. Energetyka to największy emitent dwutlenku węgla w Europie. Cena praw do emisji w Unii Europejskiej rośnie, a w piątek osiągnęła rekordowe 99,22 EUR za tonę.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Zwiększone wykorzystanie węgla w elektrowniach, szczególnie kiedy rośnie popyt wynikający z czynników pogodowych, będzie podtrzymywać wzrost cen – powiedział Nuomin Han, analityk Wood Mackenzie. – Destrukcja popytu w przemyśle związana z zagrożeniami makroekonomicznymi i geopolitycznymi lub w odpowiedzi na rosnące ceny energii to czynniki wywierające presję na spadek cen praw – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane