Czytasz dzięki

Rekordowa produkcja mleka w USA

opublikowano: 02-07-2015, 08:44

W USA produkcja mleka osiągnęła rekordowy poziom. Jego część trafia do ścieków, bo nie znajduje nabywców.

Rekord produkcji mleka w USA zostanie ustanowiony piąty rok z rzędu. Farmerzy wciąż zarabiają na nim dzięki spadkowi cen pasz.

Bloomberg

Agri-Mark, działająca od 1913 roku spółdzielnia mleczarska, która miała 1,1 mld USD sprzedaży w ubiegłym roku, zaczęła wylewać mleko do ścieków w czerwcu po raz pierwszy od 50 lat. Dotychczas zniszczyła 272 tony.

- Zwykle znajdujemy kogoś, kto jest gotów je kupić po obniżonej cenie, albo wysłać na Środkowy Zachód – powiedział Bob Wellington, wiceszef Agri-Mark. - Ale teraz przetwórnie są pełne. Nie ma sposobu na jego przerób w czasie kiedy się do tego nadaje – dodał.  

W maju produkcja mleka w USA sięgnęła 18,4 mld funtów, najwięcej niż w jakimkolwiek miesiącu w historii. W całym  roku może sięgnąć 208,7 mld funtów, prognozuje amerykański Departament Rolnictwa. Globalna produkcja mleka ma wzrosnąć w tym roku o 2,1 proc. do rekordowych 582,52 mln ton, głównie z powodu rekordowej produkcji w Nowej Zelandii i zniesieniu limitów w Unii Europejskiej.

- Świat potrzebuje mniej mleka – powiedział Eric Meyer, szef HighGround Dairy, brokera z Chicago.

Globalne ceny nabiału spadły o 39 proc. od szczytu w lutym 2014 roku i są najniższe od pięciu lat, wynika z danych ONZ. Na giełdzie w Chicago benchmarkowe kontrakty na mleko III klasy, używane do produkcji sera, są notowane po 16,23 USD za 100 funtów, o 36 proc. mniej niż we wrześniu. Analitycy Rabobanku prognozują, że mleko stanieje mocniej, do 14,41 USD na koniec roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane