Czytasz dzięki

Rekordowa wycena palladu

opublikowano: 28-10-2019, 16:53

Pallad, metal szlachetny wykorzystywany między innymi w przemyśle motoryzacyjnym bije kolejne rekordy. Jego wycena po raz pierwszy przekroczyła poziom 1800 USD za uncję.

W trakcie przedpołudniowej sesji na nowojorskiej giełdzie surowcowej NYMEX, notowania spot wzrosły o 2,1 proc. osiągając pułap 1,802,17 USD za uncję.

Pallad
Zobacz więcej

Pallad fot. Bloomberg

Pallad, stosowany głównie w katalizatorach samochodowych, jest jednym z najlepiej sprzedających się towarów w 2019 r. co wynika z  rosnącego deficytu tego surowca na rynku. Prognozy zakładają, że nadal produkcja nie będzie nadążać za zapotrzebowaniem w  związku z rosnącym popytem na metal w produkcji pojazdów napędzanych benzyną.

Chociaż sprzedaż samochodów zauważalnie spowolniła, surowsze przepisy dotyczące ochrony środowiska w Europie i Chinach zwiększają popyt na ten metal.

Według rządowych danych,  produkcja metali z grupy platynowców w Południowej Afryce  zmalała w sierpniu  najmocniej w ciągu 18 miesięcy, zaś wzrost w Rosji  utknął w miejscu we wrześniu.

Pojawiły się obawy, że wysoka cena palladu może skłonić producentów samochodów do znalezienia tańszych materiałów do katalizatorów. Jako  tańszą alternatywę wymienia się platynę, stosowaną  głównie w pojazdach z silnikiem diesla. Badania wykazały jednak konieczność  postępu technologicznego, zanim będzie można mówić  o odpowiednim  dopasowaniu i wydajności  katalizatorów na bazie palladu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane