Czytasz dzięki

Rekordowe ceny prosiąt w Chinach

opublikowano: 06-03-2020, 12:07

Ceny prosiąt biją rekordy, bo chińscy hodowcy starają się odtwarzać stada zdewastowane przez afrykański pomór świń (ASF) i skorzystać z utrzymującej się bardzo wysokiej ceny wieprzowiny.

Średnia krajowa cena prosięcia wzrosła do 126 juanów (ok. 69 zł) za kilogram w czwartek, poinformowało Shanghai JC Intelligence. Oznacza to, że za przeciętne prosię o wadze 17 kg trzeba zapłacić ponad trzykrotnie więcej niż w 2017 roku, przed wybuchem epidemii ASF w Chinach. W Polsce średnia cena prosięcia o wadze ok. 20 kg wynosiła w drugiej połowie lutego ok. 300 zł.

- Rekordowa cena to skutek niedostatecznej podaży prosiąt – tłumaczy Lin Guofa, analityk firmy konsultingowej Bric Agriculture Group z Pekinu. – Gospodarstwa z dużym zasobem gotówki śpieszą się z odbudową stada oczekując dużych zysków wynikających z sytuacji na chińskim rynku wieprzowiny – dodał.

Wieprzowina gwałtownie zdrożała w Chinach z powodu niedostatecznej podaży tego rodzaju mięsa spowodowanej wybiciem w 2018 roku olbrzymiej liczby świń w obawie przed rozprzestrzenieniem się ASF. Ministerstwo Rolnictwa jest przekonane, że wielkość pogłowia trzody chlewnej wróci do normalnego poziomu w Chinach do końca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloombrg

Polecane