Rekordowo drogi transport

opublikowano: 05-09-2018, 22:00

Ceny za przewóz towarów osiągną w 2018 r. bardzo wysoki poziom.

Spadającym możliwościom przewozowym towarzyszą rosnące ceny oleju napędowego, a to sprawia, że transport drożeje. To główny wniosek z najnowszego raportu Transport Market Monitor, przygotowywanego przez platformę logistyczną Transporeon i spółkę doradczą Capgemini Consulting. W II kw. 2018 r. wskaźnik możliwości przewozowych osiągnął poziom 70,1 i w porównaniu do poprzedniego kwartału (110,1) spadł o 36,3 proc. Wskaźnik cen w II kw. tego roku wyniósł 107,9, co stanowi wzrost o 17,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału 2018 r. (92,1).

— Nasze przewidywania odnośnie kosztów transportu sprawdziły się. W II kwartale 2018 r. ceny transportu osiągnęły rekordowy poziom z IV kwartału 2017 r. Co ważne, koszty transportu będą dalej rosnąć, i w drugiej połowie 2018 r. prawdopodobnie ustanowią nowy rekord. Bezpośredni wpływ na to mają stale rosnące koszty paliwa i płac kierowców oraz wzrost zapotrzebowania na transport we wszystkich branżach. Przyszłość pokaże, czy sytuację poprawią złagodzone przez Unię Europejską regulacje dotyczące kabotażu — mówi Lars Vitters, menedżer ds. łańcucha dostaw w Capgemini.

Oliver Kahrs, dyrektor ds. rozwoju w Transporeon, podkreśla, że dostępna zdolność przewozowa oscyluje wokół historycznie niskiego poziomu.

ołtryk— Aktualne badania Transporeon pokazują, że największymi wyzwaniami, z którymi w 2018 r. muszą mierzyć się spedytorzy, jest deficyt kierowców i brak wolnej przestrzeni ładunkowej. W związku z tym dwie trzecie firm transportowych postrzega rozwój procesów cyfrowych jako szansę na pozyskanie klientów, którzy umożliwią łączenie ładunków i redukcję tzw. pustych kilometrów. Ponadto, na zwiększenie możliwości przewozowych mogłaby wpłynąć efektywna współpraca między spedytorami oraz bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej w ciężarówkach — uważa Oliver Kahrs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu