Rekordowo niskie raty kredytów

opublikowano: 20-08-2013, 00:00

Zaciągający kredyt dzisiaj, zapłacą mniejszą ratę niż ci, którzy zrobili to trzy miesiące wcześniej.

Indeks Obciążenia Hipotecznego (IOH) pokazuje, jak dużą część dochodu netto pochłania comiesięczna rata kredytu hipotecznego. Według danych zebranych przez Dom Kredytowy Notus, przeciętna polska rodzina w drugim kwartale 2013 r. przeznaczała na spłatę kredytu mniej niż 3 miesiące wcześniej.

Wartość IOH na koniec czerwca osiągnęła 29,38 proc. i była niższa o 2,26 pkt proc. niż w marcu. Największą zmianę widać, gdy porówna się wyniki w skali roku — przez 12 miesięcy IOH spadł z 38,19 proc., czyli o 25 proc. Najważniejszym czynnikiem, który zdecydował o niższym IOH, był spadek oprocentowania kredytów.

— W wyniki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o 225 punktów bazowych spadła podstawowa stopa procentowana. Wpłynęło to na obniżenie istotnej dla kredytobiorców stopy WIBOR (o 2,5 pkt proc.). Te zmiany, jak również niewielki wzrost marż, spowodowały spadek średniego oprocentowania kredytu o 2,25 pkt proc. Raty kredytowe obniżyły się o 140 złotych na każde 100 tysięcy kredytu — mówi Michał Krajkowski, główny analityk domu kredytowego Notus.

Znaczenie miał także wzrost wynagrodzeń. Natomiast dość istotny czynnik, który mógłby wpłynąć na indeks, czyli ceny nieruchomości, nie zadziałał, bo od 12 miesięcy średnia cena ofertowa pozostaje bez zmian. Spadki IOH dotyczą wszystkich miast. Największe zanotowano we Wrocławiu — o 30 pkt proc., a najmniejsze w Krakowie i Poznaniu.

Według analityków w najbliższych miesiącach nie należy się już jednak spodziewać dalszych gwałtownych spadków IOH. — Oprocentowanie kredytów nie będzie już niższe, a zarówno wzrost wynagrodzeń, jak i cen nieruchomości powinny pozostać nieduże. Przełoży się to na zahamowanie spadku IOH — przewiduje Michał Krajkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu