Rekordowy grant dla Koreańczyków

opublikowano: 06-03-2018, 22:00

BASF, LG Chem i Toyota wkrótce podpiszą umowy na rządowe wsparcie. Najwyższy grant w historii idzie na zakład baterii do e-aut w Kobierzycach.

Na granty w ramach programu wspierania inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki mogą liczyć trzy firmy, które realizują duże inwestycje motoryzacyjne.

Zobacz więcej

Fot. Ministerstwo rozwoju

Zobacz także

— Jeszcze niepodpisane zostały umowy z firmami BASF, LG Chem i Toyota Motor Manufacturing Poland — informuje biuro prasowe Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Resort już wie, jakiej wysokości granty przyzna przedsiębiorcom, którzy ogłosili inwestycje w ubiegłym lub 2016 r.

Najwyższy dostanie LG Chem: 242,6 mln zł. Dwa lata temu firma ogłosiła, że zbuduje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych w Kobierzycach pod Wrocławiem. W pierwszej fazie zapowiedziała 1,3 mld zł nakładów i 729 etatów, a w drugim, ogłoszonym jesienią ubiegłego roku, jeszcze 4,5 mld zł i 1666 miejsc pracy. Zakład ma produkować 100 tys. baterii rocznie i być największy w Europie. LG planuje też stworzenie ośrodkabadawczo-rozwojowego. Grant będzie najwyższy w historii dotacji przyznawanych od 2007 r. Poprzedni rekord należał do Della: 148,7 mln zł.

BASF, który w ubiegłym roku zapowiedział, że rozbuduje zakład katalizatorów w Środzie Śląskiej, otrzyma 10,8 mln zł. W fabrykę otwartą w 2014 r. firma zainwestowała 150 mln EUR. Pracuje w niej ok. 500 osób. Inwestycja powiększy zakład o 14 tys. mkw., czyli o ponad połowę.

Jeszcze w 2016 r. rozbudowę dwóch fabryk za 650 mln zł zapowiedziała Toyota. W Wałbrzychu rozpocznie w tym roku produkcję hybrydowych skrzyń biegów. W Jelczu- -Laskowicach od ubiegłego roku wytwarza silnik benzynowy 1,5 l, a w przyszłym rozpocznie się produkcja silnika o pojemności 2 l. Grant na te inwestycje wyniesie 9,9 mln zł.

Całkowite inwestycje Toyoty w Polsce przekroczą dzięki tym projektom 4,5 mld zł, a w dwóch zakładach pracuje ok. 2 tys. osób. To już kolejne granty dla japońskiego koncernu, który w latach 2007-10 otrzymał 10,2 mln zł dotacji na inwestycję za ponad 530 mln zł w fabrykę sześciobiegowych skrzyń biegów w Wałbrzychu, a w latach 2005- -06 — 45,1 mln zł i 63,2 mln zł na inwestycje w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu za łącznie 2,2 mld zł. © Ⓟ

Będą zmiany: BASF, LG Chem i Toyota dostaną granty na starych zasadach, podobnie jak JP Morgan, o którym „PB” informował wczoraj. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zamierza jednak zmienić program wspierania inwestycji i postawić na jakość, a nie ilość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu