Rekordowy piątek może wróżyć kontynuację hossy

Marek Knitter
opublikowano: 05-04-2004, 00:00

Dobre dane makroekonomiczne opublikowane w ubiegłym tygodniu w USA wywołały wzrosty głównych indeksów. Inwestorzy w napięciu oczekiwali jeszcze na piątkowe dane dotyczące rynku pracy. Po słabych wynikach w lutym, w kolejnym miesiącu spodziewano się poprawy. Dane okazały się lepsze od oczekiwań. W tym tygodniu można więc oczekiwać wzrostu na amerykańskich rynkach giełdowych.

W ostatnich tygodniach Polski rynek akcji na tle giełd regionu był relatywnie słaby, co przede wszystkim może tłumaczyć niestabilna sytuacja polityczna. W poniedziałek inwestorzy dowiedzieli się, że kandydatem na nowego premiera jest Marka Belka, na co rynek zareagował wzrostem indeksów. Później pojawiły się wątpliwości, czy nowy rząd uzyska odpowiednie poparcie w parlamencie, a część inwestorów postanowiła pozbyć się akcji. Koniec tygodnia był jednak bardzo udany dla rynku akcji. W piątek WIG ustanowił rekord wszech czasów, a WIG20 kończył sesję powyżej 1800 pkt.

Teraz polityka zejdzie na drugi plan. Polskie dane makroekonomiczne są bardzo dobre. Rośnie popyt wewnętrzny i eksport. Należy więc oczekiwać, że przełoży się to pozytywnie na wyniki finansowe spó- łek w pierwszym kwartale. Część inwestorów z pewnością będzie chciała zdyskontować wcześniej dobre dane. Spodziewam się, że będą rosły spółki związane między innymi z metalami. Utrzymująca się dobra koniunktura w tym segmencie wpłynie korzystnie na wyniki zarówno producentów, jak i dystrybutorów. Branży sprzyja m.in. rosnący popyt ze strony krajowych odbiorców.

Na wzrosty może liczyć KGHM, korzystający z coraz wyższych cen miedzi i srebra. Gracze mogą oczekiwać również dalszych wzrostów akcji TP, które w związku ze spodziewaną podażą od Kompanii Węglowej, zachowywały się znacznie słabiej niż akcje na przykład czeskiego SPT czy węgierskiego Matavu.

Warto obserwować Agorę i Netię. Akcje pierwszej po „obronie” historycznego wsparcia na poziomie 40 zł, rozpoczęły dynamiczne wzrosty. Moim zdaniem, nie uzasadnia ich sytuacja fundamentalna spółki. Zalecam więc dużą ostrożność. Zbliża się termin finalizacji kupna Dialogu. Jeżeli stroną przejmującą będzie Netia, a warunki transakcji będą zbliżone do tych, jakie miały miejsce w przypadku El-Netu, to należy oczekiwać pozytywnej reakcji rynku.

Michał Marczak

analityk DI BRE Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowy piątek może wróżyć kontynuację hossy