Rekordowy rok Alfaco Polska

Partnerem publikacji jest Alfaco
opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prawie 180 mln zł osiągnęła w roku finansowym 2022 sprzedaż wypracowana przez Alfaco Polska – czołowego dystrybutora zintegrowanych rozwiązań z zakresu urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych w Polsce i regionie Morza Bałtyckiego.

Od 30 lat spółka umacnia pozycję na rynku w branży chłodniczej, klimatyzacyjnej i wentylacyjnej, zarządzając portfelem zintegrowanych rozwiązań HVAC/R (heating, ventilation, air-conditioning, refrigeration). Alfaco dostarcza producentom urządzeń chłodniczych systemy sterowania i komponenty, obsługuje też projekty retail dla znanych sieci marketów i stacji paliw w Polsce. Ponadto kieruje do sektora HVAC ofertę w zakresie automatyki do central wentylacyjnych, energii odnawialnej oraz systemów nawilżania CAREL dla obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej. Rozlokowane na terenie całej Polski siedem oddziałów zapewnia możliwość obsługi tych inwestycji we wszystkich województwach.

Skuteczność:Mimo ryzyka zaburzeń globalnych dostaw dostrzegamy siłę rynków, na których działamy. Staramy się zabezpieczyć dostępność urządzeń dla naszych kontrahentów, utrzymując przy tym wskaźniki finansowe na bardzo bezpiecznych poziomach– mówi Jarosław Baranczenko, prezes Alfaco Polska.
Skuteczność:Mimo ryzyka zaburzeń globalnych dostaw dostrzegamy siłę rynków, na których działamy. Staramy się zabezpieczyć dostępność urządzeń dla naszych kontrahentów, utrzymując przy tym wskaźniki finansowe na bardzo bezpiecznych poziomach– mówi Jarosław Baranczenko, prezes Alfaco Polska.

Stawiamy na sprawdzone rynki

Bazując na długoterminowych umowach dystrybucyjnych, jak również krótkoterminowych projektach, spółka osiąga przewagę konkurencyjną, realizując oczekiwany wzrost rezultatów. Dzięki tradycyjnemu skupieniu na rynkach Polski, Litwy i Łotwy jej zysk netto przekroczył 47 mln zł, czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wszystkie regiony, makro- i mikrosegmenty, w których firma Alfaco jest aktywna, znacząco przyczyniły się do tego wyniku, po raz kolejny podkreślając solidność portfela biznesowego oraz sprawność w dostosowywaniu się do trudnych do przewidzenia i ciągle zmieniających się warunków.

– Złożona sytuacja makroekonomiczna, pod której wpływem się znajdujemy, charakteryzuje się przede wszystkim utrzymującym się niedoborem układów scalonych i elementów elektronicznych, istnieje więc ryzyko zaburzeń globalnych dostaw, co nie pozwala nam w pełni wykorzystać potencjału wzrostu. Mimo to widzimy siłę rynków, na których działamy. Staramy się zabezpieczyć dostępność urządzeń dla naszych ponad dwóch tysięcy kontrahentów, utrzymując przy tym wskaźniki finansowe na bardzo bezpiecznych poziomach – mówi Jarosław Baranczenko, prezes Alfaco Polska.

Poszerzamy ofertę

Wielowymiarowa dywersyfikacja i efektywność w branży umożliwiają realizację zakładanych celów spółki oraz Grupy Carel, do której Alfaco Polska należy od ponad pięciu lat. Carel jest światowym liderem w zakresie rozwiązań sterowania dla klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewania oraz systemów nawilżania i chłodzenia wyparnego, ze skonsolidowanymi przychodami przekraczającymi 420 mln EUR, 29 oddziałami rozlokowanymi na całym świecie i 10 zakładami produkcyjnymi. Duże znaczenie ma siła całej Grupy Carel. Ostatnie sfinalizowane fuzje i przejęcia spółek Arion, Sauber, Senva i Klingenburg z oddziałem w Polsce oraz wysoki poziom kompatybilności wcześniej przejętych spółek Enginia i Recuperato w odniesieniu do właściwych technologii, w których się specjalizują oraz obszarów zastosowania, pozwoli Alfaco działać w coraz większym stopniu jako dostawca kompletnych rozwiązań sterowniczych o wysokiej wartości dodanej.

Tworzymy lepszą przyszłość

Od wielu lat Alfaco wspiera klientów, dostarczając energooszczędne rozwiązania. Zwłaszcza w ostatnim czasie rynek w Polsce przyspieszył pod względem zainteresowania ofertą produktów z zakresu optymalizacji i energooszczędności procesów oraz wspierających ekotransformację. Alfaco Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, dostarczając technologie mające na celu optymalizację wydajności urządzeń i systemów, a tym samym obniżenie zużycia energii i emisji CO2. Przykładem rozwiązań mogą być sprężarki o zmiennej prędkości, elektroniczne zawory rozprężne i efektywne układy sterowania Carel, usługi cyfrowe jak również komponenty OZE dla producentów pomp ciepła oraz gotowe pompy ciepła marki Gree.

Grupa Carel, w tym Alfaco jako spółka zależna, prowadzi inicjatywy z obszaru ESG. Oprócz kwestii środowiskowych i korporacyjnych aktywnie włączyła się w popularyzację dostępu do wiedzy technologicznej poprzez bezpłatne szkolenia w Centrach Szkoleniowych Alfaco oraz kontynuację szkoleń dla inżynierów. Nawet niewielkie działania wpływają na budowanie świadomości odpowiedzialności biznesu, dlatego Alfaco postawiło na samochody hybrydowe oraz samochód elektryczny zero emission, który wspiera lokalnie działania logistyczne.

Działania i sukcesy Alfaco Polska potwierdzają nagrody branżowe, np. pierwsze miejsce w Delta, i ogólnopolskie, np. Diamenty Forbesa i Gazele Biznesu, Solidna Firma, Fair Play, Gepardy Biznesu oraz Certyfikat Wiarygodności Biznesowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane