Rekordowy wzrost produkcji przemysłowej w Malezji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-06-2021, 06:57

O ponad 50 proc., najwięcej od dekady wzrosła w kwietniu produkcja przemysłowa w Malezji, jednym z gospodarczych tygrysów Azji Południowo-Wschodniej, donosi Reuters.

Kuala Lumpur, Malezja
Kuala Lumpur, Malezja
Fot. Peter Nguyen/Pixabay

Jak wynika z danych tamtejszego Departamentu Statystyki, produkcja przemysłowa w kwietniu 2021 r. zwiększyła się o 50,1 proc. przebijając medianę prognoz na poziomie 46,1 proc. To najwyższa dynamika od marca 2009 r., kiedy to odnotowano wynik rzędu 20,2 proc.

W porównaniu do rezultatu za marzec 2021 r. tempo rozwoju zdecydowanie przyspieszyło z „zaledwie” 9,3 proc.

Choć wynik jest spektakularny, należy pamiętać, że odnosi się on do bardzo niskiej bazy sprzed roku, kiedy to na skutek wybuchu pandemii koronawirusa doszło do zamknięcia gospodarki i ograniczenia wielu innych działalności w tym związanych z kontaktami międzyludzkimi. Warto jednak podkreślić, ze obecnie rejestrowane odbicia ma szeroki charakter i dotyczy praktycznie wszystkich sektorów. Według danych produkcja energii elektrycznej wzrosła o 14,3 proc., a górnictwo wzrosło po raz pierwszy od lutego ubiegłego roku o 22,9 proc.

W kwietniu eksport Malezji podskoczył aż o 63 proc. notując najwyższe tempo od 1998 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane