Rekordowy zysk Handlowego

opublikowano: 07-11-2012, 00:00

Bank osiągnął najlepszy wynik z działalności biznesowej w historii. Nieźle jest też przygotowany na nadchodzący kryzys.

Citi Handlowy ma to do siebie, że dobre wyniki pokazuje wtedy, kiedy innych dopada kryzys. Być może dlatego, że wcześniej od innych zaczyna się do niego przygotowywać. Wiosną tego roku bank zwolnił prawie 600 osób i mocno przyciął sieć (w 2008 r. jeszcze przed Lehman Brothers również restrukturyzował zatrudnienie). Efekty już widać. W III kwartale tego roku bank zarobił 251 mln zł, czyli o 38 proc. więcej niż rok wcześnieji znacznie powyżej oczekiwań rynku, który w najbardziej optymistycznej prognozie spodziewał się 225 mln zł zysku. Handlowemu pomogła sprzedaż obligacji, ale bardzo dobry wynik w dużej mierze udało się osiągnąć dzięki dyscyplinie kosztowej.

— Bank jest dobrze przygotowany na 2013 r. Po stronie przychodowej nie sądzę, żeby stało się coś złego. Po kosztowej bank osiągnął świetny wynik i wydaje się, że jest on do utrzymania — ocenia Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities.

Większych zagrożeń nie widać również po stronie odpisów na stracone kredyty. W III kwartale koszty ryzyka wyniosły 0,60 proc. Sławomir Sikora, prezes banku, mówi, że nie zakłada, by istotnie miały one wzrosnąć. Spodziewa się natomiast wzrostu sprzedaży kredytów. W korporacjach może on wynieść około 3 pkt bazowych powyżej realnego wzrostu PKB. W III kwartale dynamika była dwucyfrowa i wyniosła 19 proc., licząc rok do roku (+7 proc. kwartał do kwartału). W detalu wzrost był skromniejszy: odpowiednio 3 proc. i 1 proc., i udało się go osiągnąć za sprawą kredytów hipotecznych, których przyrost w ujęciu rocznym wyniósł 67 proc. W kartach kredytowych i kredytach gotówkowych był spadek (o 5 proc. i 4 proc. r/r). Sławomir Sikora zapowiada dodatnią dynamikę w obydwu liniach biznesowych w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu