Rekordy na NYSE po danych o inflacji

opublikowano: 11-08-2021, 22:42

Dow Jones wzrósł o 0,6 proc., a S&P500 zyskał 0,2 proc. Oba indeksy poprawiły historyczne rekordy. Nasdaq stracił 0,2 proc. wartości.

Opublikowane przed środową sesją dane o inflacji w lipcu przesądziły o przebiegu notowań. Inwestorzy uznali, że wyraźny spadek dynamiki wzrostu cen w ujęciu miesięcznym oznacza iż szczyt inflacji mógł już minąć, co potwierdzałoby wielokrotne zapewnienia Fed, że wysoka inflacja jest przejściowa. Reakcją rynku był spadek wartości dolara, co sprzyjało notowaniom surowców. Spadły także rentowności obligacji skarbowych, z wyjątkiem „trzydziestolatek”. „Jastrzębie” wypowiedzi szefa Fed w Dallas i szefowej Fed w Kansas City o potrzebie szybkiego rozpoczęcia przez bank centralny redukcji zakupów obligacji zostały uznane za potwierdzenie poprawiającego się stanu gospodarki. Podobnie jak w piątek, kiedy optymizm wzrósł po danych o rynku pracy w lipcu, a także we wtorek, kiedy wzrosty wywołało przyjęcie w Senacie ustawy o inwestycjach w infrastrukturę, popytem cieszyły się głównie akcje spółek „value”, a taniały wzrostowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na koniec sesji drożało ponad 75 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 10 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej rosły finansowy (1,2 proc.), przemysłowy (1,3 proc.) i materiałowy (1,4 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty usług telekomunikacyjnych, IT (mniej niż 0,1 proc.) i ochrony zdrowia (-1,0 proc.). Najmocniej taniejącą spółką w S&P500 znów była Moderna (-15,6 proc.). Inwestorzy realizują zyski na akcjach producenta szczepionki na COVID-19 od osiągnięcia przez nie rekordowej wartości w poniedziałek po wzroście w tym roku o ponad 360 proc. Równie dużej przeceny doznał notowany na Nasdaq niemiecki BioNTech (-14 proc.). Wartość obu spółek spadła o łącznie 60 mld USD w ciągu dwóch dni.

Wzrosła wartość 25 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Kolejny dzień najmocniej drożały akcje Caterpillar (3,5 proc.), producenta ciężkiego sprzętu budowlanego, który może być beneficjentem programu inwestycji w infrastrukturę. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze Walgreens Boots Alliance (2,7 proc.), właściciel sieci aptek, oraz gigant rynku materiałowego Dow Inc. (1,8 proc.). Najmocniej taniały akcje Nike (-0,6 proc.), UnitedHealth Group (-1,0 proc.) i Visa (-1,3 proc.).

Na Nasdaq, pomimo spadku indeksu, 51 proc. spółek kończyło sesję wzrostem kursu. Spośród technologicznych blue chipów z grupy FAANG rosła jedynie wartość Apple (0,2 proc.). Pozostałe taniały, a najmocniej Amazon.com (-0,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane