Remag przekształci się w spółkę Skarbu Państwa

Polska Agencja Prasowa SA
07-07-2006, 20:41

Katowicki Remag - jedna z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń - ma się przekształcić z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę Skarbu Państwa. Wcześniej kilkakrotnie podejmowano próby prywatyzacji firmy, nigdy nie doprowadzając ich do końca.

Katowicki Remag - jedna z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń - ma się przekształcić z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę Skarbu Państwa. Wcześniej kilkakrotnie podejmowano próby prywatyzacji firmy, nigdy nie doprowadzając ich do końca.

"Komercjalizacja Remagu jest optymalnym kierunkiem przekształcenia tego typu przedsiębiorstwa, który umożliwi firmie odpowiedni poziom inwestycji, zachowanie pozycji na rynku, a przede wszystkim dalszy rozwój. Przyjęcie formy spółki prawa handlowego ułatwi jej działanie w warunkach wolnego rynku" - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody, Marta Malik.

Remag zajmuje się produkcją maszyn dla górnictwa oraz naprawą i konserwacją urządzeń górniczych. Swoje produkty eksportuje m.in. do Hiszpanii i Wietnamu. Z eksportu pochodzi ok. 30 proc. jego przychodów, które w zeszłym roku przekroczyły 137 mln zł. Firma przynosi zyski rzędu ok. 10 mln zł rocznie.

Remag, to największa na Śląsku firma, ciągle działająca w formie przedsiębiorstwa państwowego. W 2001 r. ówczesny wojewoda Lechosław Jarzębski (SLD) wstrzymał proces jej prywatyzacji. Dwa lata później wnioskował o to, aby firma została spółką pracowniczą. Na to jednak nie zgodził się resort skarbu. Zaczęto ponownie analizować możliwość sprzedaży firmy inwestorowi.

We wrześniu ubiegłego roku kończący kadencję wojewoda zdecydował, że nie będzie prywatyzacji Remagu i zakończył prowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie jego ewentualnej sprzedaży. Przedstawiciele Urzędu tłumaczyli to wówczas znaczeniem przedsiębiorstwa dla górnictwa i gospodarki.

Komercjalizacja Remagu będzie oznaczać, że o jego przyszłości zdecyduje minister skarbu, prawdopodobnie w porozumieniu z odpowiedzialnym za górnictwo ministrem gospodarki. Wcześniej rozważano m.in. połączenie kapitałowe Remagu ze spółkami węglowymi, na rzecz których świadczy usługi, lub wsparcie działań na rzecz dalszej konsolidacji sektora zaplecza górniczego, którego firma jest częścią.

W ostatnich latach wiele firm produkujących maszyny i urządzenia dla górnictwa skupiło się w kilku grupach kapitałowych. Największe z nich, to skupiająca kilkanaście firm Polska Technika Górnicza, a także szykująca się do giełdowego debiutu grupa Famuru i rozrastająca się grupa Kopeksu, wyspecjalizowana w usługach górniczych. Po przejęciu Kopeksu przez Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne powstała jedna z największych tego typu grup.

Wojewoda śląski jest organem założycielskim dla największej w Polsce liczby przedsiębiorstw. Ponad pięć lat temu było ich w regionie 250, obecnie - dzięki komercjalizacji, prywatyzacji bezpośredniej, likwidacji i upadłości - jest 113. Realną działalność prowadzi ok. połowa z nich, pozostałe są w likwidacji lub upadłości.

Podczas kadencji poprzedniego wojewody bezpośrednio sprywatyzowano zaledwie kilka przedsiębiorstw. Największe z nich - Centrostal Górnośląski - zaledwie na kilka dni przed końcem kadencji. Za 56 mln zł firmę kupiła spółka Złomrex z Poraja k. Częstochowy.

W ostatnich latach doszło także do komercjalizacji kilku dużych przedsiębiorstw w celu innym niż prywatyzacja. Chodzi m.in. o Tramwaje Śląskie SA, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oraz kilka miejskich spółek wodociągowych i ciepłowniczych. Część z nich nadal czeka na decyzję o komercjalizacji. Ponadto trwa dziesięć postępowań negocjacyjnych w związku z zamiarem sprzedaży firm, m.in. papierniczej i drogowych. PKS w Żywcu ma być wniesiony do spółki z inwestorem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Remag przekształci się w spółkę Skarbu Państwa