Renault ostrzega przed spadkiem przychodów

opublikowano: 26-07-2019, 10:43
aktualizacja: 26-07-2019, 10:44

Po słabym pierwszym półroczu, koncern Renault ostrzegł, że w całym 2019 r. może odnotować spadek przychodów i porzucił dotychczasowy cel sprzedażowy, donosi Reuters.

Drugi pod względem wielkości francuski producent samochodów wypracował na koniec pierwszego półrocza zysk netto w kwocie 970 mln EUR, ponad połowę niższy niż rok wcześniej, po tym jak przychody zmniejszyły się o 6,4 proc. do 28,05 mld EUR. Spadł również zysk na poziomie operacyjnym o 13,6 proc. do 1,654 mld EUR.

Renault
Zobacz więcej

Renault fot. Bloomberg

Ujemne przepływy pieniężne osiągnęły wartość 716 mln EUR zaś inwestycje podskoczyły o 742 mln EUR do 2,91 mld EUR. 

Biorąc pod uwagę osłabienie popytu, grupa oczekuje, że przychody w 2019 r. będą zbliżone do ubiegłorocznych – napisał koncern w oświadczeniu, rezygnując z wcześniejszej obietnicy zwiększenia przychodów przed efektami wahań walutowych.

Ogromny negatywny wpływ na wyniki Renault miał drastyczny spadek zysku partnera biznesowego Nissana, w którym Francuzi mają 43,4 proc. udziałów. Japoński producent zmuszony został m.in. do znaczącej redukcji zatrudnienia (Czytaj więcej>>>Nissan zredukuje 12,5 tys. etatów)

Dodatkowo, Renault za słabe wyniki obwinia również spadek sprzedaży zarówno na krajowym rynku, jak i w Turcji czy Argentynie odpowiedzialne za 7,7-proc. spadek przychodów na podstawowej działalności Automotive, w której marża zysku spadła z 4,5 do 4 proc.  

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy