Rentowność japońskich 10-latek wspięła się do zera

opublikowano: 10-12-2019, 07:35

Rentowność benchmarkowych 10-letnich japońskich obligacji wzrosła do zera procent po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy. Stało się tak w związku z malejącym globalnym popytem na dług.

Krajowe stopy referencyjne rosną od czterech miesięcy po tym, jak Bank Japonii ograniczył skup długu i powstrzymał się od dodawania jakichkolwiek środków łagodzących. Obligacje również zostały przecenione jako sygnał optymizmu, że USA i Chiny mogą osiągnąć częściowe porozumienie handlowe, co ogranicza  popyt na japońskie bezpieczne  aktywa.

Rentowność papierów o dziesięcioletnim terminie zapadalność zrosła we wtorek o 1,5 punktu bazowego do 0,0 proc., po tym jak we wrześniu spadła do zaledwie minus  0,295 proc. Rentowności w USA o podobnym terminie zapadalności odrobiły około 40 punktów bazowych od czasu osiągnięcia trzyletniego minimum na poziomie 1,43 proc. w tym miesiącu.

Premier Shinzo Abe w zeszłym tygodniu ogłosił pakiet stymulacyjny o wartości około 26 bln jenów (239 mld USD) rozłożony na kolejne lata. Środki mają ożywić gospodarkę zmagającą się ze spadkiem eksportu, klęskami żywiołowymi i skutkami niedawnego wzrostu podatku od sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy