Rentowność MSP musi szybko wzrosnąć

Mirosława Wszelaka
opublikowano: 04-12-2000, 00:00

Rentowność MSP musi szybko wzrosnąć

Aby efektywnie konkurować na europejskim rynku, polskie małe i średnie przedsiębiorstwa muszą wykazywać się większą rentownością. Będzie to możliwe dzięki konsolidacji grup producentów oraz promocji polskich produktów w Europie.

Ograniczony dostęp do zamówień publicznych, informacji, zbyt wysokie podatki oraz trudności w zdobyciu kredytów powodują, że konkurencyjność polskich małych i średnich przedsiębiorstw w porównaniu z unijnymi firmami jest bardzo niska i nadal się pogarsza. Aby zapobiec tej tendencji, część firm, szczególnie z branży spożywczej, powinna się jak najszybciej skonsolidować.

— Tylko silne grupy producentów oferujących duże partie dobrego jakościowo produktu mają szansę zaistnieć na europejskim rynku — mówi Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Andrzej Rudka, dyrektor departamentu zagranicznego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, dodaje, że MSP potrzebują większej promocji na europejskim rynku oraz informacji o warunkach, jakie na nim panują.

W tym względzie pewną pomocą może służyć Ministerstwo Gospodarki oraz działające pod skrzydłami Komisji Europejskiej Centra Euro Info.

Bariera finansowa

Za największą barierę rozwoju MSP przedsiębiorcy uważają brak dostępu do źródeł finansowania. Najczęściej narzekają na zbyt wysokie prowizje, skomplikowane procedury oraz oprocentowanie kredytów. W UE kredyty dla MSP są znacznie tańsze.

Ciężar ubezpieczeń

Dodatkowym obciążeniem dla firm są zmiany w prawie pracowniczym. W tym względzie zachowujemy wszelkie unijne standardy, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższamy. Niestety, świadczenia ubezpieczeniowe są zbyt wysokie.

— Koszty pośrednie związane z ubezpieczeniem pracowników w stosunku do kosztów płac są o ponad 40 proc. wyższe niż w krajach UE — podkreśla Małgorzata Stachowiak z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania.

MSP mają również problem z wdrażaniem nowych technologii. Ich nakłady na badania naukowe oraz modernizację i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych są wciąż zbyt niskie. Obecnie nie przekraczają one 1 proc. wartości sprzedaży firmy.

Tymczasem, aby zaistnieć na unijnym rynku, muszą dostosować się do obowiązujących tam standardów. Nie zawsze jednak są w stanie sfinansować uzyskanie certyfikatów jakości. Małe firmy często nie wiedzą, że 60 proc. kosztów uzyskania certyfikatu może pokryć Departament Wspierania MSP MG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosława Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rentowność MSP musi szybko wzrosnąć