Resort edukacji zmieni system

opublikowano: 29-03-2016, 22:00

W 2017 r. w życie wejdzie ustawa o szkolnictwie zawodowym. Pomysł resort przedstawi w wałbrzyskiej strefie.

Od ubiegłego roku specjalne strefy ekonomiczne mają nowe zadanie: pośredniczą między przedsiębiorcami a szkołami. Powoli powstają klasy patronackie, a docelowo Polska ma skopiować niemiecki model dualnego kształcenia, w którym uczniowie dwa dni spędzają w szkole, a trzy na praktykach w firmach.

— Pod koniec czerwca przedstawione zostaną zmiany dotyczące systemu oświaty. Nowy model kształcenia zostanie wypracowany w debacie społecznej,w której uczestniczą nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale również związki zawodowe, rodzice oraz uczniowie — mówi Anna Zalewska, minister edukacji. Nowa formuła zostanie przedstawiona przez nią i Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, na spotkaniu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE) w czerwcu.

Zmiany zostaną wprowadzone w życie w 2017 r. Dostosowanie kształcenia pod potrzeby przedsiębiorców jest głównym założeniem Klastra Edukacyjnego INVEST in EDU, prowadzonego przez wałbrzyską strefę. Jest z nim związanych 76 podmiotów: szkoły zawodowe i techniczne oraz inwestorzy działający w strefie.

W jego ramach powstały dwie klasy patronackie — wspierane przez firmy Segepo-Refa i GKN Driveline — kształcące na kierunkach operator obrabiarek skrawających. W tym roku powstaną co najmniej cztery kolejne klasy z zawodami: tapicer, krawiec, ślusarz, mechanik i operator maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Z badań WSSE wynika, że firmy strefowe planują zatrudnić co najmniej 6 tys. specjalistów, szczególnie poszukiwani będą: lakiernicy, mechanicy, elektromechanicy, operatorzy maszyn, spawacze, technicy szycia, monterzy, elektronicy i elektrycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu