Resort finansów nie zmienił oferty

Kamil Zatoński
opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych skarbu państwa oferowanych w sierpniu będzie takie samo, jak w ubiegłym miesiącu.

Oznacza to, że odsetki w skali roku od najpopularniejszych ostatnio obligacji trzymiesięcznych wyniosą 1,5 proc. W przypadku papierów o dwuletnim terminie wykupu oprocentowanie sięga 2,1 proc. i jest stałe. Po pierwszym roku oprocentowanie jest naliczone od wartości 100 zł (to nominał jednej obligacji), a w drugim od wartości powiększonej o odsetki za pierwszy rok. Odsetki wypłacane są dopiero po zakończeniu oszczędzania. W przypadku obligacji o dłuższych terminach wykupu oprocentowanie jest zmienne. W pierwszym okresie odsetkowym (półrocznym) oprocentowanie trzylatek wynosi 2,2 proc. w skali roku, w kolejnych okresach równe jest stawce WIBOR 6M (obecnie to 1,78 proc.).

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie w pierwszym roku to 2,4 proc., w kolejnych będzie równe inflacji i stałej marż, wynoszącej 1,25 pkt. proc. Odsetki wypłacane są po każdym roku oszczędzania. Obligacje dla najbardziej cierpliwych — 10-letnie — mają zachętę w postaci oprocentowania w wysokości 2,7 proc. w skali roku. W kolejnych latach oprocentowanie będzie równe inflacji powiększonej o 1,5 pkt. proc. W przypadku tych papierów odsetki są kapitalizowane co rok i wypłacane dopiero na koniec okresu oszczędzania. Cena sprzedaży wszystkich obligacji to 100 zł lub 99,9 zł w przypadku zamiany.

— Sprzedaż obligacji w pierwszej połowie roku osiągnęła już poziom prawie 6 mld zł, czyli niewiele mniej niż w całym ubiegłym, rekordowym roku. Warunki sierpniowej oferty pozostają niezmienione w stosunku do lipca, co oznacza, że nadal można nabywać obligacje oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie od 1,50 do 2,70 proc. w przypadku standardowej oferty — komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort finansów nie zmienił oferty