Resort finansów znowu chce szkodzić akcyzą

Andrzej Arendarski
opublikowano: 21-04-2008, 00:00

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, podwyżka akcyzy na gaz płynny do napędu silników (LPG) jest jedną z bardziej szkodliwych dla gospodarki propozycji Ministerstwa Finansów w ostatnich latach. W obliczu wysokiego poziomu inflacji niezrozumiała jest propozycja zmierzająca do podwyższenia stawki akcyzy na gaz LPG z obecnych 695 zł na 1000 kg do 1100 zł na 1000 kg. Oznacza to realny wzrost ceny jednego litra LPG o ponad 40 gr.

Ograniczenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz bankructwo wielu przedsiębiorstw branży LPG odbije się negatywnie na wysokości wpływów z tytułów podatków dochodowych oraz podatku VAT. Wzrost akcyzy na gaz płynny służący do napędu samochodów podwyższy znacznie koszty transportu towarów, co z pewnością będzie miało charakter inflacjogenny.

W ustawie o podatku akcyzowym należy definitywnie odejść od systemu stawek maksymalnych. Zgodnie z konstytucją, stawka podatku powinna być określona w ustawie i nie może wynikać z aktu prawnego niższego rzędu, jakim jest rozporządzenie. Mając na względzie bardzo negatywne skutki dla polskiej gospodarki, apelujemy do premiera o zahamowanie tych szkodliwych propozycji Ministerstwa Finansów.

Andrzej Arendarski

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu