Czytasz dzięki

Resort rozwoju szykuje ulgę na roboty

opublikowano: 13-09-2020, 22:00

W ciągu pięciu lat firmy mają zaoszczędzić 1,1 mld zł dzięki tzw. uldze na robotyzację, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, podała więcej szczegółów na temat zapowiadanej nowej ulgi podatkowej premiującej inwestycje w robotyzację. Konsultacje projektu rozpoczęły w piątek. Minister rozwoju wyjaśniła, że z ulgi będą mogły korzystać wszystkie firmy, niezależnie od wielkości i branży, w jakiej działają. Ulga pozwoli na odliczenie 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, w tym na szkolenia pracowników obsługujących roboty. Całkowity koszt ulgi dla budżetu państwa do 2025 r. ma wynieść 1,1 mld zł (w pierwszym roku obowiązywania koszt ma wynieść 150 mln zł).

— Przy czym wydłużamy możliwość korzystania z ulgi na kolejne sześć lat — dodała Jadwiga Emilewicz.

Przy omawianiu nowej ulgi wicepremier zapewniła, że ma ona przynieść ulgi przedsiębiorcom, ale nie zabierać miejsc pracy. Podkreśliła, że ulga ma zachęcić do zwiększania poziomu robotyzacji, co jest warunkiem koniecznym rozwoju polskiej gospodarki.

— Przyczyni się ona także do polepszenia jakości i elastycznościprodukcji oraz komfortu pracy — twierdzi minister rozwoju.

Chodzi przede wszystkim o promowanie robotów wykorzystywanych w pracach, których ludzie nie chcą wykonywać. Ulga na robotyzację ma być stosowana np. przy zakupie lub leasingu nowych robotów, zakupie oprogramowania, osprzętu, urządzeń BHP, szkoleń dla pracowników. Koszty poniesione na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczać w ciągu roku podatkowego. W Polsce na 1 tys. pracowników przypadają obecnie 42 roboty (mniej niż chociażby w Czechach, Słowacji, na Węgrzech). W 2018 r. w polskim przemyśle działało 13,5 tys. robotów. Rząd chciałby, żeby w ciągu pięciu lat dzięki uldze ich liczba w naszym kraju wzrosła do 24 tys. Przy opracowaniu zasad ulgi na roboty z resortem rozwoju współpracuje resort finansów. Jan Sarnowski, wiceminister finansów, uważa, że wprowadzenie tej ulgi jest „kluczowym krokiem w stronę budowy w Polsce nowoczesnego, kompleksowego ekosystemu ulg podatkowych”.

Wiceminister wymienił planowane kolejne ulgi: badawczo-rozwojową wspierającą prace koncepcyjne nad nowymi produktami, na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu do produkcji, na inwestycje w aplikację robotyczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane