Resort skarbu sprzedał BGŻ Holendrom

ET
opublikowano: 31-07-2012, 00:00

Koniec zimnej wojny z Rabobankiem. Państwo sprzedało resztówkę w BGŻ.

Dobiega końca prywatyzacja sektora bankowego. W rękach państwa zostanie już tylko pakiet PKO BP, Banku Pocztowego i Banku Ochrony Środowiska. Wczoraj resort skarbu zapowiedział, że pozytywnie odpowie na wezwanie Rabobanku, większościowego akcjonariusza BGŻ, i sprzeda mu 25 proc. akcji banku. Dostanie za to prawie 800 mln zł.

Tym samym kończy się też spór między holenderskim inwestorem a skarbem. Przed rokiem między większościowym i mniejszościowym akcjonariuszem mocno iskrzyło. Skarb gotów był wyjść z BGŻ, ale oczekiwał solidnej premii. Rabobank, który kontrolował bank, nie widział powodu, żeby za resztówkę przepłacać. Wtedy skarb postanowił sprzedać akcje na giełdzie.

Początkowo cenę ustalono na 90 zł, ale wobec braku zainteresowania ministerstwo spuściło z tonu i zaoferowało akcje po 60 zł. Rabobank zorientował się wówczas, że za bardzo przeciągnął linę i próbował namówić resort do rezygnacji z upublicznienia banku, które mocno komplikowało życie Holendrom, i zaoferował, podobno 90 zł za akcję. Było już jednak za późno. Debiut w maju 2011 r. niespecjalnie się udał. Akcje podrożały tylko o 2 proc. Potem rozpoczęły marsz w dół i nigdy już nie wróciły do tego poziomu.

Kiedy rozgoryczeni inwestorzy liczyli straty, niespodziewanie, w maju tego roku, Rabobank ogłosił wezwanie na akcje BGŻ, oferując aż 72,5 zł. Na giełdzie kosztowały wówczas 47-48 zł. 30-procentowa premia to mniej niż pierwotnie chciał skarb państwa, ale nikt nie sądził, że resort nie odpowie na wezwanie Holendrów.

Sprawa mocno się jednak skomplikowała w ostatnich tygodniach, kiedy grupa banków rozpoczęła negocjacje z Polimeksem- Mostostalem w sprawie zmiany warunków spłaty wierzytelności. BGŻ nie chciał przystąpić do ugody, tym samym stawiając pod znakiem zapytania całe porozumienie.

Według nieoficjalnych informacji, skarb dał do zrozumienia większościowemu akcjonariuszowi banku, że jego upór może mieć wpływ na wyniki wezwania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu