Resort tnie energetyce kasę z UE

JKW
opublikowano: 04-02-2008, 00:00

PGNiG sobie poradzi, Gaz-System musi szukać ekstra gotówki, a Lotos ponowi starania. To skutek decyzji minister rozwoju regionalnego.

PGNiG sobie poradzi, Gaz-System musi szukać ekstra gotówki, a Lotos ponowi starania. To skutek decyzji minister rozwoju regionalnego.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, poinformowała, że o 100 pozycji skróciła listę projektów kluczowych, które otrzymają poza konkursem dotacje z UE. Cięcia dotknęły także inwestycje energetyczne z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko (POIŚ). Z listy przygotowanej przez Grażynę Gęsicką, jej poprzedniczkę, wykreślono 11 projektów.

— Ich stan przygotowania do realizacji był bardzo słaby — tłumaczy wiceminister Janusz Mikuła.

Bez zaskoczenia

Gaz-Systemowi, operatorowi przesyłu, skreślono dwa projekty z listy podstawowej (gazociąg Piotrków Trybunalski —Tworóg i Niechorze — Płoty) oraz sześć z rezerwowej (tłocznia Hermanowice, gazociągi Jarosław — Głuchów i Lubiechów — Wolany, modernizację gazociągów Rozwadów — Końskowola, Podgórska Wola — Swarzów i Jarosław — Rozwadów).

— Spodziewaliśmy się, że lista może się zmienić. Teraz musimy przeanalizować decyzję resortu i zastanowić się nad innym źródłem finansowania projektów — mówi Małgorzata Polkowska, rzecznik Gaz Systemu.

Z listy podstawowej spadł także projekt PGNiG budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, dla którego przewidywano 432 mln zł dofinansowania. Gigant nie jest zaskoczony tym, że terminala LNG nie ma na liście podstawowej POIŚ. Nie oznacza to, że gazoport nie powstanie.

— Projekt broni się ekonomicznie i zastrzyk dodatkowej gotówki nie jest niezbędny, by terminal mógł powstać —twierdzi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że projekt gazoportu uwzględnia nowa strategia rozwoju PGNiG do 2015 r., którą zatwierdzić ma nowa rada nadzorcza.

Wygrani i przegrani

Z listy rezerwowej wykreślono też projekt Grupy Lotos rozbudowy bazy zbiorników oraz budowy rurociągu między rafinerią a portem gdańskim. Dotacja miała wynieść 75 mln zł. Spółka się nie poddaje.

— Czekamy na wyjaśnienia z ministerstwa. Nie wykluczamy, że będziemy dalej starać się o dofinansowanie — mówi Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos.

Z listy rezerwowej do głównej awansował projekt Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, dotyczący budowy podziemnych magazynów ropy i paliw w gminie Kosakowo. Firma ma otrzymać na ten cel 302,5 mln zł.

— Projekt jest niezbędny dla gospodarki, która cierpi na niedostatek magazynów. Cieszę się, że decyzja zapadła na początku roku. Umożliwi to m.in. dotrzymanie terminu oddania zbiorników do eksploatacji — mówi Arkadiusz Siwko, prezes OLPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane