Retro Warszawa: wycieczka po stolicy sprzed 100 lat

  • DI
opublikowano: 25-03-2022, 15:33

W piątek 25 marca w immersyjnej przestrzeni Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie startuje multisensoryczna wystawa Retro Warszawa. Ekspozycja przeniesie widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat.

wystawa Retro Warszawa
wystawa Retro Warszawa
materiały prasowe

Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym i różnorodnym kulturowo. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, archiwalnych zdjęć, pocztówek i filmów. Ten barwny, tętniący życiem świat, o unikalnym kolorycie i pięknej architekturze odszedł bezpowrotnie. Retro Warszawa niczym wehikuł czasu przenosi nas do niego na kilkadziesiąt minut, zanurzając widzów w ożywione cyfrowo obrazy, wyraziste kolory, muzykę i dźwięki codziennego życia.

– Multisensoryczna ekspozycja została przygotowana z wykorzystaniem archiwalnych materiałów starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji – mówi Joanna Kowalkowska, założycielka i prezeska Art Box Experience.

Piotr Sikora, założyciel Art Box Experience i twórca wystawy, dodaje, że stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji. Nad jakością produkcji czuwali specjaliści znani ze spektakularnych realizacji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image.

Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu zwiedzający zobaczą codzienne życie warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano „Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski, który skorzystał z tak zaskakujących instrumentów, m.in. piły i banjo. Znajdą się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.

wystawa Retro Warszawa
materiały prasowe

Zwiedzanie wystawy przebiega według zaplanowanego porządku prowadzącego przez sale, w których na widza czekają kilkuminutowe sekwencje zdjęć i filmów. Przechodząc przez kolejne przestrzenie, poznamy różne oblicza Warszawy z okresu międzywojennego. Autorzy Retro Warszawy skupiają się na codziennym życiu ulicy, ukazując mieszkańców i przyjezdnych podczas pracy, rozrywki, spacerów w parkach i potańcówek nad Wisłą, przedstawiają też szerokie plany architektoniczne – plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego – czy nieistniejący już budynek Wielkiej Synagogi. Pojawiają się warszawskie postacie: gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie. Przyglądamy im się z bliska, a oni spoglądają na nas z ciekawością. Zaglądamy do biednych dzielnic, gdzie życie nie było tak eleganckie i światowe jak w centrum. Uliczni rzemieślnicy i grajkowie, przytułki, targ na Kercelaku z przekupkami i handlarzami przywołują charakterny klimat stolicy robotników zapewniających siłę pracującą rozwijającego się miasta. Wyraźnie widoczne są szyldy reklamowe na kamienicach i tramwajach. Z bliska oglądamy budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie, ikoniczne budynki stolicy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Muzeum Narodowe. Poznajemy także przedwojenne otoczenie Fabryki Norblina – fabryczki i zakłady, na których miejscu powstaje dziś technologiczny hub na Woli i nowe warszawskie city. Szczególne miejsce zajmuje sala poświęcona Fabryce Norblina. Tutaj robotnicy przychodzą na poranną zmianę, za chwilę maszyny ruszą pełną parą. Na zakończenie zasiądziemy w słynnym kinie Splendid. Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów wraz z aleją sław ówczesnego kina, a także ówczesne plakaty, reklamy i pocztówki.

wystawa Retro Warszawa
wystawa Retro Warszawa
materiały prasowe

– W Fabryce Norblina kontynuujemy kulturalną spuściznę pierwszych jej właścicieli, rodziny Norblinów i Wernerów, którzy byli nie tylko wielkimi pasjonatami sztuki, lecz także wspierali inicjatywy kulturalne. To dla nas ważne dziedzictwo, dlatego chętnie podejmujemy współpracę z artystami i udostępniamy nasze przestrzenie, by rozwijać wrażliwość na sztukę. Teraz Fabryka Norblina otwiera się na nowe doświadczenia, będące dziełem pasjonatów z Art Box Experience, twórców multisensorycznej galerii, która odmieni kulturalne i rozrywkowe życie Warszawy. Inauguracyjna wystawa Retro Warszawa oparta jest na archiwalnych filmach sprowadzonych prosto z Paryża i Nowego Jorku, ale też na pamiątkach związanych z historią fabryki. Częścią wystawy będzie bowiem kolekcja zdjęć, którą zakupiliśmy od rodziny Wernerów, przedwojennych właścicieli zakładów – mówi Kinga Nowakowska, członkini zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park.

W Art Box Experience przedwojenna Warszawa ożywa na powierzchni 800 mkw. za pomocą systemu kilkudziesięciu najnowocześniejszych projektorów i zintegrowanych ruchomych ekranów. Każdy z odwiedzających może doświadczyć pełni wrażeń. Wizualnych, dzięki wysokiej rozdzielczości 4K, i dźwiękowych, co zapewnia precyzyjnie skonfigurowany system punktowego nagłośnienia w szerokim spektrum częstotliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane