Reuters: spotkanie na wysokim szczeblu w sprawie Prairie Mining

opublikowano: 14-05-2019, 11:31

Premier Mateusz Morawiecki oraz inni członkowie rządu spotkają się we wtorek aby rozmawiać o zagrożeniu wynikającym z ewentualnego pozwu australijskiego Prairie Mining, poinformował Reuters powołując się na trzy anonimowe źródła.

Australijska spółka twierdzi, że utrudnia się jej realizację dwóch projektów węglowych w Polsce. Ostrzegła, że jeśli nie dojdzie do polubownego załatwienia sprawy z polskim rządem, wystąpi o międzynarodowy arbitraż. Dziennik Gazeta Prawna pisał, że Prairie Mining może domagać się nawet 10 mld zł rekompensaty.

Mateusz Morawiecki
fot. Marek Wiśniewski

Aktywa Prairie Mining w Polsce to złoża węgla Jan Karski na Lubelszczyźnie oraz złoża Dębieńsko na Górnym Śląsku. Ministerstwo Środowiska nie przedłużyło jednak Australijczykom wyłącznego prawa do ubiegania się o koncesję wydobywczą na terenie planowanej kopalni Jan Karski. Dlatego w ubiegłym roku pozwali resort. Sąd zakazał wówczas udzielania koncesji innemu podmiotowi do czasu zakończenia postępowania. W kwietniu  zabezpieczenie roszczenia zostało cofnięte przez sąd apelacyjny. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił wówczas, że decyzja sądu może otworzyć drogę do inwestycji na koncesji Jan Karski dla kopalni Bogdanka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane