Reuters: strona chińska milczy na temat umowy handlowej

opublikowano: 13-12-2019, 07:58

Źródła Reutersa twierdzą, że rząd USA jest gotów obniżyć istniejące i zawiesić planowane cła na import z Chin w zamian za duże zakupy amerykańskich produktów rolnych. Brak potwierdzenia z chińskiej strony wywołuje jednak wątpliwości, czy porozumienie zostało faktycznie osiągnięte, informuje agencja.

Źródła Reutersa twierdzą, że USA są gotowe nie wprowadzać w niedzielę nowego cła na import z Chin, a już obowiązujące obniżyć o nawet 50 proc. W zamian Pekin miałby zobowiązać się do kupna amerykańskich produktów rolnych za 50 mld USD w 2020 roku. To dwa razy więcej niż w 2017 roku, krótko przez wybuchem wojny handlowej.

Flagi Chin i USA
Zobacz więcej

Flagi Chin i USA fot. Bloomberg

Ani Waszyngton, ani Pekin nie przedstawiły wciąż oficjalnego stanowiska. To budzi wątpliwości, czy warunki zostały zaakceptowane przez obie strony, pisze Reuters.

Nie jest jasne, czy zawarto już pisemną umowę, a nawet czy Pekin wyraził już swoją zgodę, powiedziało agencji jedno ze źródeł w Waszyngtonie.

Doniesienia o porozumieniu wywołały wzrosty na światowych rynkach. Chiński juan osiągnął największą wartość wobec dolara od 4,5 miesięcy.

Źródło z amerykańskiej społeczności biznesowej w Pekinie powiedziało Reutersowi, że traktuje ostatnie doniesienia raczej jako „ostateczną ofertę”, która została zatwierdzona przez prezydenta Trumpa, a wciąż nie zaakceptowana przez władze Chin.

Niektórzy analitycy mają wątpliwości, czy Chiny byłyby w stanie zrealizować tak radykalny wzrost zakupów amerykańskich produktów rolnych.

- Nie ma możliwości logistycznych aby podwoili import w ciągu roku – powiedział Reutersowi Darin Friedrichs, analityk INTL FCStone.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy