Rewal inwestuje w wąskotorówkę

25-05-2010, 10:01

W nadmorskiej gminie do zdobycia będzie nietypowe zamówienie. Do wzięcia jest prawie 20 mln zł.

Kiedy w 2002 r. samorządowcy z Rewala przejmowali od PKP wąskotorówkę, wielu pukało się w czoło. Po co ten koszt — zastanawiali się przeciwnicy jej rewitalizacji. Wygląda na to, że nie mieli racji. Projekt Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej ma ogromne szanse, by z unijną pomocą rozwinąć skrzydła.

W ubiegłym tygodniu gmina, która jest właścicielem 40-kilometrowej infrastruktury, poinformowała, że latem ogłosi przetarg na pierwszy etap rewitalizacji wąskotorówki. Zamówienie obejmie przebudowę linii kolejowej w obrębie Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Niechorza i Pogorzelicy, budowę trzech nowych dworców, przebudowę ulicy Dworcowej i Pałacowej w Trzęsaczu oraz remont nawierzchni mostu na kanale Liwka. Wartość prac gmina oszacowała wstępnie na 19,2 mln zł netto. 40 proc. zapewnia Unia z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego, resztę — kredyt zaciągnięty przez samorząd.

- Całkowitą wartość rewitalizacyjnych prac szacujemy na 40 mln zł. Jeśli wszystko dobrze pójdzie z planem, zakończymy je w 2013 r. - mówi Hanna Nowak, kierownik referatu transportu kolei wąskotorowej w gminie Rewal.

Pierwsze prace budowlane zaczną się jesienią, po zakończeniu sezonu turystycznego. To nie powinno dziwić, bo wąskotorówka jest jedną z głównych składowych produktu turystycznego, jaki przygotowała nadmorska gmina. W przyszłości może być także narzędziem publicznej komunikacji.

Kontakt:
Informacji o przyszłym zamówieniu udziela Edyta Sobolak
tel.: +48 913862624
e-mail: esobolak@rewal.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rewal inwestuje w wąskotorówkę