Rezerwy Turcji spadły w tydzień o 4,8 mld USD

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-05-2022, 21:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W zaledwie tydzień tureckie rezerwy walutowe zmniejszyły się aż o 4,8 mld USD, schodząc do najniższego poziomu od 10 miesięcy, informuje Bloomberg.

Stambuł, Turcja
Stambuł, Turcja
fot., Moe Zoyari/Bloomberg

Według danych Banku Turcji, w ciągu tygodnia zakończonego 13 maja rezerwy nie obejmujące złoto stopniały 4,8 mld USD i wyniosły już jedynie 61,2 mld USD. Analitycy ocenili to jako szokujące wydarzenie i bezsilność tureckich władz w chęci powstrzymania inwestorów i kapitału od odpływu z tego kraju oraz obrony lokalnej waluty. Na panewce palą przy tym wszelkie interwencje jakich na rynku walutowym „dopuszcza się” bank centralny.

Turecka lira jest aktualnie najgorzej radzącą sobie walutą spośród rynków schodzących w stosunku do amerykańskiego dolara z sięgającą w tym roku stratą rzędu 16 proc.

Jak przyznał sam prezydent Turcji w latach 2019-2020 kraj wydał 165 mld USD na próby ustabilizowania liry oraz sfinansowanie idącej wbrew przyjętym na całym świecie zasadom polityki pieniężnej (seria obniżek stóp procentowych w obliczu rosnącej gwałtownie inflacji), co ostatecznie zmusiło jednak bank centralny do podwyżek stawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane