„Rezerwy walutowe otoczone przez rekiny”

Rezerwy walutowe gospodarek wschodzących stały się polem starcia między spekulantami a broniącymi kursów walut bankami centralnymi, donosi agencja Bloomberg.

Rekin biały pływa u wybrzeży Australii. Fot. Bloomberg.
Zobacz więcej

Rekin biały pływa u wybrzeży Australii. Fot. Bloomberg.

Jak wynika z notowań opcji walutowych, waluty krajów, które posiadają najmniejsze rezerwy, są uważane za najbardziej podatne na załamanie. Spośród 31 głównych walut śledzonych przez Bloomberga największy potencjał zniżek według traderów posiadają peso argentyńskie, lira turecka, rupia indonezyjska oraz rand południowoafrykański. Dodatkowo notowania kontraktów futures wskazują, że inwestorzy tak samo obawiają się o znaczące osłabienie ukraińskiej hrywny.

- Jeżeli jakiś kraj zaczyna zbyt szybko przejadać rezerwy walutowe, to jest to złowieszczy znak. Inwestorzy z rynku walutowego czują krew, a to może wywołać efekt domina – oceniał Robbert Van Batenburg, szef strategii rynkowej w biurze maklerskim Newedge Group.

Waluty gospodarek rozwijających się znalazły się w ostatnich miesiącach pod presją, związaną z rozpoczęciem przez Fed wygaszania programów skupu aktywów oraz pogłębiającym się spowolnieniem gospodarki chińskiej. Stworzony przez Bloomberga indeks walut emerging markets stracił od początku roku 2,1 proc., po tym jak 2013 r. zakończył na 7 procentowym minusie. Na obronę krajowej waluty Turcja poświęciła od czerwca 27 proc. swoich rezerw walutowych. Argentyna od marca 2011 r. wydała 25 mld USD, uszczuplając rezerwy do najniższego poziomu od siedmiu lat. Tymczasem rezerwy RPA wystarczą jedynie, żeby pokryć dwumiesięczny deficyt w bilansie handlowym, powiększony o koszty zadłużenia.

- Te kraje przepalają własne rezerwy walutowe, taka sytuacja jest nie do utrzymania. Inwestorzy będą przeszczęśliwi, widząc możliwość krótkiej sprzedaży ich walut. Presja na zniżki jest obecna i może tylko się nasilić – oceniał Viktor Szabo, zarządzający towarzystwa Aberdeen Asset Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Rezerwy walutowe otoczone przez rekiny”