RG ma za małą sieć stacji paliw

Agnieszka Berger
opublikowano: 02-06-2000, 00:00

RG ma za małą sieć stacji paliw

Wojciech Żurawik, prezes Rafinerii Gdańskiej, uważa, że zbyt mała sieć dystrybucji (nieco ponad 250 stacji) może negatywnie wpłynąć na prywatyzację spółki, zwłaszcza przy tak wysokich cenach ropy. Szef RG przyznaje, że produkowane w rafinerii paliwa „zaczynają natrafiać na barierę dystrybucyjną”.

Niedawno prezes RG ogłosił, że zakupem akcji spółki interesuje się pięciu zagranicznych inwestorów branżowych ze Skandynawii, USA i Środkowego Wschodu.

Zainteresowanie prywatyzacją rafinerii wykluczyła fińska firma paliwowa Neste i szwedzki Preem (z kapitałem z Arabii Saudyjskiej). Nie wiadomo, jakie zamiary wobec RG ma norweski Statoil. Według analityków branży, mocnym kandydatem na nabywcę gdańskiej spółki jest BP Amoco.

Alternatywą wobec sprzedaży RG inwestorowi branżowemu jest wprowadzenie jej na giełdę. To jednak otworzy drogę do przejęcia firmy przez PKN, co grozi monopolizacją krajowego rynku. Kolejna możliwość pojawiła się, gdy chęć zakupu rafinerii zadeklarowało Konsorcjum Gdańskie, utworzone przez 14 drobnych dystrybutorów paliw. Jednak, zdaniem analityków, KG nie będzie w stanie zdobyć wystarczających kapitałów. AMB, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / RG ma za małą sieć stacji paliw