Richard Thaler: Nie rozumiem, czemu indeksy rosną

opublikowano: 11-10-2017, 16:40
aktualizacja: 11-10-2017, 16:42

Laureat Nagrody Nobla z ekonomii Richard Thaler przyznał, że nie rozumie, czemu indeksy giełdy nowojorskiej nieustannie poprawiają szczyty.

Spokój inwestorów wobec zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej oraz niepewności w amerykańskiej polityce jest niezrozumiały, powiedział Richard Thaler w rozmowie z telewizją Bloomberg. Jeśli zwyżki związane są z oczekiwaniami reformy podatkowej, to inwestorzy już dawno powinni przestać w nią wierzyć, zauważał ekonomista.

- Wydaje się, że żyjemy w najbardziej ryzykownym momencie naszego życia, a mimo to rynek uciął sobie drzemkę. Przyznaję, że tego nie rozumiem – powiedział Richard Thaler w rozmowie.

To jednak nie przeszkadza badaczowi zarabiać na hossie. W ostatnich pięciu latach fundusz Undiscovered Managers Behavioral Value Fund, któremu doradza współzałożona przez niego firma inwestycyjna, zarabiał średnio 16 proc. rocznie, pokonując 97 proc. konkurentów. Jednocześnie w Richard Thaler skrytykował prezydenta Donalda Trumpa za przesadną wiarę w swoją ocenę stanu gospodarki oraz ocenił, że referendalna decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE opierała się na emocjach, a nie racjonalności.

- Nie sądzę, żeby za głosami za wyjściem stały jakakolwiek kalkulacje, raczej był to mechanizm „jestem niezadowolony, więc głosuję za wyjściem. Nie sądzę, żeby sytuacja zmierzała w dobrym kierunku – powiedział Richard Thaler.
\

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu