Richter i Polfa z tarczą

JBR
19-06-2007, 00:00

Urząd Patentowy ma się zastanowić, czy wynalazek Novartisu nadaje się do opatentowania.

Urząd Patentowy ma się zastanowić, czy wynalazek Novartisu nadaje się do opatentowania.

Opatentowany osiem lat temu wynalazek dotyczy sposobu produkcji terbinafiny — substancji czynnej leków przeciwgrzybiczych. Preparaty z tym związkiem produkują węgierski Richter Gedeon i Polfa Grodzisk oraz Novartis. Substancja występuje w przyrodzie w postaci dwóch tzw. izomerów geometrycznych. Tylko jedna z tych postaci, tzw. izomer trans, wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Rozdzielenie obu izomerów jest jednak trudne, a wynalazek Novartisu opiera się na wytrącaniu ich w odpowiednich rozpuszczalnikach.

Richter i Polfa uważają, że wynalazek Novartisu nie jest wynalazkiem, bo nie daje się zastosować. Rozpuszczalnik, który działa, to octan etylu, ale opis patentowy Novartisu wymienia go tylko jako jeden ze sposobów. Urzędy patentowe Węgier, Czech, Słowacji kazały Novartisowi zawęzić patent właśnie do octanu etylu.

UP odmówił unieważnienia wynalazku. Wczoraj tę decyzję uchylił WSA w Warszawie. Kazał UP zastanowić się m.in., czy patent nie może zostać unieważniony w części, która nie dotyczy octanu etylu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Richter i Polfa z tarczą