Riverside wyda 315 mln EUR

GN
opublikowano: 23-07-2007, 00:00

Tyle zainwestuje w europejskie firmy fundusz private equity, były właściciel giełdowej Zetkamy.

Tyle zainwestuje w europejskie firmy fundusz private equity, były właściciel giełdowej Zetkamy.

Na początku lipca zakończyło się uzyskiwanie kapitału do funduszu Riverside Europe Fund III, zarządzanego przez The Riverside Company. Inwestorzy powierzyli mu 315 mln EUR, czyli więcej, niż zakładał plan (250 mln EUR). Połowa kapitału pochodzi od inwestorów z USA, a druga z Europy. Z zainwestowaniem większego kapitału nie będzie problemu.

— Rozmiar funduszu idealnie pasuje do tempa inwestycji w Europie — mówi Béla Szigethy, dyrektor generalny Riverside.

Są duże szanse, że część z 315 mln EUR trafi do polskich firm.

— Nieustannie szukamy możliwości inwestycyjnych. Nie ma znaczenia branża ani kraj pochodzenia firmy, a jedynie atrakcyjność projektów — mówi Paweł Okoński, odpowiedzialny w Riverside za uzyskiwanie transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na celowniku są firmy działające głównie na rynkach niszowych o wartości między 15 a 120 mln EUR. W portfelu funduszu są spółki z różnych branż: Diatron — węgierski dostawca sprzętu medycznego, Agens — duńska firma zajmująca się aktywizacją bezrobotnych czy polski producent systemów kominowych — MK Systemy Kominowe. Ostatnia spółka to najnowsza inwestycja Riverside w Polsce. Najbardziej znaną jest kupno w 1999 r. Zetkamy, producenta armatury przemysłowej, z której fundusz wyszedł przez giełdę w czerwcu, osiągając 6,8-krotny zwrot z zainwestowanego kapitału. Inne inwestycje w Polsce to Mifam, producent igieł jednorazowych, który jest w portfelu funduszu do dziś i Kujawska Fabryka Manometrów, z której fundusz wyszedł w 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu