RMF FM: NFZ kreśli czarne, finansowe scenariusze

RMF FM
23-10-2009, 15:44

Pieniędzy na leczenie brakuje a będzie jeszcze gorzej. Eksperci NFZ-tu pracują właśnie nad planem finansowym na  przyszły rok i kreślą czarne scenariusze. Może zabraknąć kilku miliardów złotych - dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski. By utrzymać finansowanie służby zdrowia na tegorocznym poziomie Fundusz będzie musiał wykorzystać cały fundusz rezerwowy.

W centrali NFZ-tu coraz głośniej mówi się, że czeka nas prawdziwe tąpnięcie. Dziura w finansach funduszu powiększa się z miesiąca na miesiąc, bo z powodu rosnącego bezrobocia ściągalność składek jest coraz mniejsza.

Jak ustalił nasz reporter, tylko do września ten niedobór wyniósł 700 milionów, a do końca roku może przekroczyć miliard. Sytuacja robi się już poważna, a perspektywy na rok 2010 są niewesołe - mówi Edyta Grabowska. Tym bardziej – jak dodaje - że kurczy się fundusz zapasowy, który miał być ratunkiem na przyszły rok. To z niego będą teraz wypłacone pieniądze za nadwykonania – ponad pół miliarda. To obciąża fundusz podwójnie, bo zgodnie z prawem, budżet na przyszły rok, nie może być mniejszy niż ten w bieżącym. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby w następnym roku wydać mniej pieniędzy, niż w tym, bo złamalibyśmy po prostu prawo - dodaje Grabowska.

W środę prezes NFZ-tu ma przedstawić szczegółowy plan finansowy na przyszły rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RMF FM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RMF FM: NFZ kreśli czarne, finansowe scenariusze