Roach: bitcoin to niebezpieczna bańka spekulacyjna

opublikowano: 05-12-2017, 08:16
aktualizacja: 05-12-2017, 08:20

Kolejna prominenta osoba ze świata finansów ostrzega przed bitcoinem. Stephen Roach z Yale University, niegdyś główny ekonomista Morgan Stanley, uważa kryptowalutę za „niebezpieczną bańkę spekulacyjną”.

- To toksyczny koncept dla inwestorów – powiedział Roach, według Yale „jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów z Wall Street”.

Stephen Roach
fot. Bloomberg

Weteran rynków finansowych krytycznie ocenia gwałtowny wzrost zakupów najpopularniejszej na świecie kryptowaluty.

- To niebezpieczna bańka spekulacja pod każdym względem – stwierdził Roach w CNBC. – Nigdy nie widziałem wykresu instrumentu finansowego gdzie cena idzie w górę niemal pionowo. A bitcoin rośnie najbardziej pionowo z wszystkich wykresów jakie widziałem podczas całej mojej kariery – dodał.

Bitcoin zdrożał o ponad 1000 proc. w tym roku. We wtorek rano tanieje o 0,4 proc. do 11569,66 USD. W niedzielę jego cena była rekordowa, dochodziła do 11830 USD.

Wzrost notowań bitcoina w ostatnich tygodniach tłumaczony jest m.in. ogłoszeniem przez niektóre giełdy zamiaru uruchomienia handlu kontraktami terminowymi na kryptowalutę. Roach sugeruje, że taka „legitymizacja” bitcoina może być niebezpieczna dla inwestorów, biorąc pod uwagę „brak rzeczywistej ekonomicznej wartości projektu”.

Wielu inwestorów przyznaje, że nie rozumie technicznej strony funkcjonowania bitcoina i będącej jego fundamentem technologii blockchain. Po prostu chcą zarobić oczekując dalszego wzrostu ceny bitcoina. 

- Jak wszystkie bańki i ta pęknie – powiedział Roach. – Stracą, a ci, którzy dokonali jako ostatni inwestycji, stracą najwięcej, nie ma co do tego wątpliwości – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane