Roach: stagflacja to scenariusz bazowy

opublikowano: 20-05-2022, 07:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stephen Roach, były szef Morgan Stanley Asia uważa, że USA są na niebezpiecznej ścieżce prowadzącej do wysokich cen i niskiego wzrostu, informuje CNBC.

- Problem wysokiej inflacji jest powszechny, uporczywy i prawdopodobnie będzie długotrwały – powiedział Roach w CNBC. – Rynki nawet się nie zbliżyły do pełnego zdyskontowania tego, co jest niezbędne do przejęcia kontroli nad stroną popytową. To tylko uświadamia, w jak trudnym położeniu jest teraz szef Fed Jerome Powell – dodał.

Stephen Roach, fot. Bloomberg
Stephen Roach, fot. Bloomberg

Roach, ekonomista Uniwersytetu Yale, który pracował w przeszłości w Rezerwie Federalnej, powiedział, że stagflacja to dla niego obecnie bazowy scenariusz, a spekulacje o mijającym szczycie inflacje uznał za „absurd”.

- Strona popytowa naprawdę uciekła Fed – powiedział. – Fed musi dokonać potężnego zacieśnienia – dodał.

Roach oczekuje, że inflacja pozostanie w USA powyżej 5 proc. do końca roku, a obecnie tempo podwyżek nie pozwoli jej istotnie obniżyć.

- 50 pkt. bazowych nie obniży jej, a wykluczając coś większego Powell wysłał sygnał, że ma związane ręce. Rynki czują się niekomfortowo z taką konkluzją – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc,com

Polecane