Roboty będą zabierać pracę w Europie wschodniej

opublikowano: 13-11-2018, 08:03

Roboty będą coraz częściej zastępować pracowników w Europie, a szczególnie w jej postkomunistycznej części, prognozują eksperci Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Przeciętny robotnik na Słowacji, która jest światowym liderem w produkcji aut per capita, stoi w obliczu 62 proc. ryzyka utraty miejsca pracy z powodu jego automatyzacji w bliskiej przyszłości, głosi opublikowany we wtorek raport dotyczący 11 europejskich gospodarek wschodzących. Wynika z niego, że robotnicy z Litwy muszą liczyć się z 57 proc. ryzykiem, a w przypadku Polski wynosi ono 52 proc. Nie przekracza 50 proc. w przypadku Czech (49 proc.) i Estonii (47 proc.).

Eksperci EBOiR uważają, że roboty znajdują najszybciej zastosowanie w przemyśle tekstylnym, rolnictwie i przemyśle przetwórczym.

- Technologiczne innowacje szybko zmienią równowagę między działalnością wykonywaną przez ludzi i zadaniami wykonywanymi przez maszyny – głosi raport EBOiR. – Szczególnie duży odsetek miejsc pracy, którym zagraża automatyzacja, występuje w przemyśle przetwórczym – podkreśla.

Eksperci podkreślają, że dzięki robotom będzie możliwe także pokonanie problemu braku rąk do pracy w gospodarkach wschodzących. Zwracają także uwagę, że wzrost wykorzystania robotów prawdopodobnie spowodował spadek całkowitych wskaźników zatrudnienia w 11 badanych krajach. Stan zatrudnienia w rolnictwie i przetwórstwie przemysłowym w regionie spadł odpowiednio o 4 procent i 2 procent w dekadzie po 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu