Roczny PIT w imieniu pracownika

opublikowano: 08-01-2015, 00:00

Pracodawcy rozliczą z fiskusem roczne dochody pracowników, którzy zwrócą się o to przed 10 stycznia.

PIT-12 to formularz oświadczenia, w którym pracownik zwraca się do pracodawcy o dokonanie rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego u tego płatnika w danym roku podatkowym. Pracodawca na tej podstawie sporządzi roczne zeznanie w imieniu zatrudnionego (na druku PIT-40) i złoży je we właściwym dla niego urzędzie skarbowym. Powinien to zrobić do końca lutego i w tym samym czasie przekazać rozliczenie podatnikowi.

Możliwość rozliczenia rocznego PIT przez pracodawcę jest obwarowana kilkoma warunkami. Mogą z niej skorzystać osoby, które w 2014 r. uzyskały dochody tylko u jednego płatnika. Ministerstwo Finansów (MF) zwraca uwagę, że jeśli ktoś zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam. W PIT-12 pracownik musi oświadczyć, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, a ponadto że nie skorzysta z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia dochodów, przysługującego np. małżonkom. Pracodawca powinien otrzymać to oświadczenie przed 10 stycznia.

Roczny PIT sporządzony przez pracodawcę nie przeszkadza, aby pracownik mógł złożyć odrębne zeznanie przeznaczone do rozliczenia niektórych innych przychodów uzyskanych w 2014 r. przez pracownika, np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. MF wyjaśnia też, że pracownik będzie też mógł później, do końca kwietnia, złożyć PIT-36 lub PIT-37, jeżeli jednak zechce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane