Rodzime innowacje pilnie poszukiwane

opublikowano: 09-09-2020, 22:00

Pod koniec września twórcy nowatorskich rozwiązań będą mogli wziąć udział w nowej edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości”.

Już po raz kolejny Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) nagrodzą liderów niebanalnych rozwiązań. W poprzednich edycjach kapituła konkursu „Polski Produkt Przyszłości” rozpatrzyła aż 1073 projekty. Nagrody finansowe otrzymało 56 przedsięwzięć, natomiast wyróżnienia — 122. Kapituła doceniła projekty z różnych branż, które mają szansę zaistnieć na globalnym rynku.

— W dobie pandemii z nadzieją patrzymy na innowacyjne pomysły, które mogłyby ułatwić nam codzienne życie i tym samym być motorem napędowym polskiej gospodarki. Jestem pewna, że uda się wybrać i nagrodzić najoryginalniejsze nowoczesne technologie, produkty i kreatywne rozwiązania, które już wkrótce mogą stać się doskonałą wizytówką polskich innowatorów na całym świecie — mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Celem konkursu „Polski Produkt Przyszłości” jest promocja tworzonych w naszym kraju niesztampowych produktów i technologii. O nagrody i wyróżnienia mogą rywalizować przedsiębiorcy, jednostki naukowe i ich konsorcja.

— Organizowany przez PARP i NCBR konkurs doskonale oddaje istotę pracy obu agencji na rzecz rodzimych twórców technologii. Ta inicjatywawspiera ich w realizowaniu nowatorskich projektów i komercjalizowaniu wyników prac B+R — podkreśla Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wśród przedsięwzięć nagrodzonych w ostatnim konkursie znalazły się m.in. proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym i fotowoltaiczna szyba, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń o 80 proc. Nie zabrakło też zielonej sadzy pozyskiwanej ze zużytych opon i inteligentnego stetoskopu, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc i astmy. Kapituła doceniła niesztampowe rozwiązania i technologie z wielu sektorów, w tym m.in. medycznego, chemicznego, elektronicznego i biotechnologicznego. Warto podkreślić, że kapituła nagradza projekty, które osiągnęły już pewien stopień zaawansowania technologicznego i są na etapie co najmniej prac wdrożeniowych. W grę wchodzą przedsięwzięcia, które zostały wprowadzone do produkcji w ciągu ostatnich dwóch lat. Zgłaszane przedsięwzięcia powinny być chronione autorskimi prawami majątkowymi, patentowymi lub innymi prawami własności intelektualnej.

21.09 Od tego dnia będzie można zgłaszać się do XXIII edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. Nabór zakończy się 29 października.

Sprawdź program "3. Research & Innovation Forum", 29 października, stacjonarnie w Warszawie lub online >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane