Rodzina Agnelli chce przejąć znane włoskie gazety

opublikowano: 02-12-2019, 12:18

John Elkann, członek rodziny Agnelli negocjuje przejęcie włoskiego wydawnictwa GEDI Gruppo Editoriale, właściciela m.in. znanych włoskich dzienników la Repubblica i La Stampa.

Elkann rozmawia o kupnie dających kontrolę akcji od CIR, spółki holdingowej włoskiej rodziny De Benedetti. Nabywcą miałby być Exor, spółka holdingowa rodziny Agnelli, która ma już 6 proc. GEDI.

fot. Bloomberg

CIR ma 44 proc. akcji GEDI. Nabycie ich przez Exor oznaczałoby konieczność ogłoszenia wezwania na pozostałe. Bloomberg dowiedział się, że jedną z opcji jest wycofanie wydawnictwa z giełdy, gdzie jest obecnie notowane.

Rodzina Agnelli była w przeszłości właścicielem La Stampa. Kupiła gazetę w latach 20. ubiegłego wieku i sprzedała go rodzinie De Benedetti w 2016 roku, która połączyła go ze swoim Gruppo Editoriale L’Espresso, tworząc GEDI. 

John Elkann jest szefem rady nadzorczej Fiat Chrysler Automobiles FCA, a Exor jest największym akcjonariuszem Fiata. Niedawno ogłoszono plan połączenia FCA z francuskim PSA Group, producentem aut Peugeot i Citroen, co oznaczałoby stworzenie czwartego koncernu motoryzacyjnego na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane