Rodzinny biznes

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Najważniejsi są ludzie, którzy swoją pracą przyczyniają się do powodzenia firmy – podkreśla Maciej Bartkowski z Grupy MND.

9. miejsce w rankingu ogólnopolskim

Zaczęło się od handlu. Jan Bartkowski sprzedawał komputery, elektronikę i drobny sprzęt AGD. Żona Gabriela zajęła się księgowością. Kiedy córka Natalia kończyła farmację, pomyśleli o otwarciu apteki. Wystąpili o koncesję na jej prowadzenie. W kolejnych latach otwierali następne. Obecnie posiadają trzy apteki w Działdowie i jeden punkt apteczny w okolicy.

— W międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące otwierania aptek, co uniemożliwiło nam rozwój przez tworzenie kolejnych placówek. Zgodnie z nowymi przepisami właścicielami aptek mogą być jedynie farmaceuci. Jeden przedsiębiorca może mieć nie więcej niż cztery apteki — wyjaśnia Jan Bartkowski, prezes spółki.

Te obostrzenia nie dotyczyły sprzedaży w internecie, dlatego Grupa MND zaczęła rozwijać e-commerce.

— To był pomysł syna Macieja — mówi prezes.

Firma w obecnym kształcie powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wcześniejsza nazwa Manada nawiązywała do imion dzieci założycieli firmy, a dzisiaj współudziałowców: Macieja, Natalii i Damiana. Spółka oferuje m.in. preparaty medyczne, w szczególności dermokosmetyki apteczne i najczęściej poszukiwane produkty drogeryjne. Właściciele firmy podkreślają, że oprócz jakości oferty, stawiają na wysoki standard obsługi klienta. Jak wygląda praca z dziećmi? Jan Bartkowski mówi, że podzielili obowiązki między siebie i starają się nie naruszać ich zakresu. Oczywiście w sytuacjach trudnych, skomplikowanych decydują wspólnie, ale nie chcą sobie wchodzić w paradę. Każdy wie, w jakim zakresie podejmuje samodzielnie decyzje i za nie odpowiada.

— Jesteśmy rodziną i mamy do siebie zaufanie — podkreśla prezes.

Obecnie jedna czwarta przychodów Grupy MND pochodzi z aptek stacjonarnych, natomiast pozostała ze sprzedaży w internecie. Spółka już po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w rankingu e-Gazele Biznesu województwa warmińsko-mazurskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane