Rok franka - przeżyjmy to jeszcze raz

Mija dokładnie rok od zaskakującego uwolnienia kursu franka szwajcarskiego. Przypominamy, co w tym czasie działo się ze szwajcarską walutą i z portfelami zadłużonych w niej osób.

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego o rezygnacji z minimalnego kursu wymiany euro była dla rynków szokiem. Ogromne wahania kursu szwajcarskiej waluty w pierwszych godzinach po ogłoszeniu decyzji (kurs rósł z 3,55 zł do nawet 5,19 zł) pokazują, że wielu inwestorów nie miało pojęcia, jak wycenić uwolnionego franka. Ten szok był przełomem zwłaszcza dla frankowiczów. Z jednej strony zwiększył ich zadłużenie, z drugiej jednak rozpoczął dyskusję o restrukturyzacji zaciągniętych przez nich kredytów. Przypominamy, co wokół franka i frankowiczów działo się w ostatnich 12 miesiącach.

2015-01-15  Bank Szwajcarii przestaje bronić franka, obawiając się zapowiedzi skupu aktywów w strefie euro. Instytucja rezygnuje z utrzymywania minimalnego kursu wymiany wspólnej waluty, obniżając jednocześnie stopę procentową do minus 0,75 punktu. Kurs franka do złotego skacze o 21,7 proc., do 4,32 zł, jednak w szczytowym momencie paniki za szwajcarską walutę płaci się aż 5,19 zł.

2015-02-24  Po decyzji banku Szwajcarii oprocentowanie na międzybankowym rynku franka schodzi głęboko pod kreskę. To jednak wcale nie oznacza ulgi dla wszystkich kredytobiorców, bo nie wszystkie banki zobowiązywały się w umowach z klientami do uwzględnienia tego w wysokości raty. Ostatecznie jednak tylko jeden spośród 22 banków, których politykę przeanalizował UOKiK, nie uwzględnia ujemnego LIBORu, informuje urząd.

2015-03-11 Związek Banków Polskich przedstawia propozycje bankowców dla frankowiczów. Instytucje mają utworzyć dwa pomagające im fundusze. Oferta spotyka się jednak z chłodnym przyjęciem Komisji Nadzoru Finansowego.

2015-05-24  Wybory prezydenckie wygrywa Andrzej Duda. W ostatni tydzień kampanii, pośród coraz lepszych dla kandydata PiS sondaży, złoty osłabia się do wszystkich głównych walut. Frank drożeje o 2,5 proc.

2015-06-01  Prezes banku centralnego Szwajcarii Thomas Jordan przyznaje, że frank jest znacząco przewartościowany. Nie wyklucza interwencji na rynku walutowym, a nawet obniżenia stopy procentowej jeszcze głębiej poniżej zera.

2015-06-27  Premier Grecji Aleksis Tsipras zapowiada referendum w sprawie porozumienia z wierzycielami swojego kraju. Inwestorzy reagują nerwowo. W pierwszym dniu handlu po tej decyzji frank drożeje o 3,5 grosza. Polscy inwestorzy muszą jednocześnie przełknąć 1,7-procentowy spadek WIG. A największa giełdowa przecena dopiero przed nimi.

2015-08-11  W sejmie trwają prace nad ustawą mającą pomóc zadłużonym we franku. Banki mogą na niej stracić 22 mld zł, ocenia Komisja Nadzoru Finansowego.

2015-08-24  WIG spada o 5,7 proc. To część głębokiej wyprzedaży, jaka przetacza się przez globalne rynki w wyniku zawirowań w Chinach.

2015-08-28  Szwajcaria o włos unika recesji (rozumianej jako dwa kwartalne spadki PKB z rzędu). W drugim kwartale dynamika PKB wyszła na plus, po tym jak w pierwszych trzech miesiącach roku była ujemna, informuje urząd statystyczny.

2015-09-17 Na wrześniowym posiedzeniu bank Szwajcarii nie zmienia stóp, jednak po raz kolejny twierdzi, że frank jest znacząco przewartościowany i że jest gotowy do interwencji na rynku walutowym.

2015-09-18  Chorwacki parlament przyjmuje ustawę pozwalającą na przewalutowanie kredytów frankowych na euro. To drugi po Węgrzech kraj, który obarcza banki kosztami pomocy dla kredytobiorców frankowych. Instytucje zapowiadają pozew do międzynarodowego sądu.

2015-09-30  Pomoc dla polskich frankowiczów ląduje w koszu. Sejm nie zajmie się rozpatrzeniem poprawek senatu do ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

2015-10-30  Bank centralny Szwajcarii informuje o gigantycznej stracie, sięgającej po 9 miesiącach roku 33,9 mld franków. To skutek zmniejszenia wartości rezerw walutowych, wynikającego z zaprzestania obrony kursu.

2015-12-10  Na grudniowym posiedzeniu bank Szwajcarii znów powstrzymuje się przed powrotem do łagodzenia polityki. To spory zawód dla inwestorów. W tydzień szwajcarska waluta umacnia się do złotego o 1,5 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy