Rok smoka suwalskiej strefy

opublikowano: 05-06-2016, 22:00

Dziewięć zezwoleń oznacza, że spółka już pobiła wyniki za ubiegły rok, a inwestorów jeszcze przybędzie.

Opłaciło się ubiegłoroczne historyczne poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) o 260 ha. Spółka, która w gronie 14 stref znalazła się w ogonie pod względem wydanych w 2015 r. zezwoleń, w tym roku święci tryumfy.

— Wydaliśmy 9 zezwoleń na 490 mln zł inwestycji, dzięki którym powstanie 312 miejsc pracy. Oznacza to zagospodarowanie 46 ha strefowych terenów. Najwięcej projektów będzie w Suwałkach — mówi Wojciech Kierwajtys, wiceprezes SSSE. W tym mieście wielki projekt zrealizuje Tanne, spółka z grupy meblarskiej Forte.

To inwestycja za 334,5 mln zł, dzięki której powstanie co najmniej130 etatów. 3,86 mln zł zainwestuje Origmed, litewska spółka farmaceutyczna, która zamierza zatrudnić 8 osób. Zajmująca się przetwórstwem drobiu firma Piko-Bis wyda 3,1 mln zł i stworzy 10 miejsc pracy, a Lainer odpowiednio 7,4 mln zł i 6 osób. Suwalska spółka Cezar Nord Plast, zatrudniający 48 osób producent wyrobów z tworzyw sztucznych, głównie podkładów pod panele podłogowe, dostała zezwolenie na reinwestycję — wyda 5,8 mln zł. Kolejny projekt zrealizuje też Kensus.

Firma wyda w Gołdapi 20,1 mln zł i zatrudni 30 osób. W Zabłudowie 65 mln zł wyda SaMASZ, producent maszyn rolniczych, w tym kosiarek i pługów śnieżnych, który obiecuje 84 etaty. W Łomży 5,5 mln zł wyda na zakład odzysku metali kolorowych z urządzeń przemysłowych spółka MAG, która obiecuje 10 etatów. W Białymstoku zainwestuje holenderska spółka Brawilor, która będzie produkować gastronomiczne ekspresy do kawy. To projekt za ponad 47 mln zł, przy którym będzie pracować 30 osób.

— Widzimy ożywienie i większą liczbę inwestorów. Do końca roku wydamy jeszcze kilka zezwoleń, bo prowadzimy rozmowy — mówi Wojciech Kierwajtys. Strefa dopracowuje z samorządami, których tereny weszły do niej w 2015 r., zasady wspólnej promocji i sprzedaży gruntów inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu