Rok spokojnego rozwoju

opublikowano: 27-12-2015, 22:00

Gazele Biznesu 2015

Szesnaste zestawienie Gazel Biznesu, czyli najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm działających w Polsce, które dzisiaj trafia do rąk czytelników, nie przynosi niespodzianek. Ani miłych, ani, na szczęście, przykrych. Liczba zakwalifikowanych przedsiębiorstw jest niemal identyczna jak rok wcześniej. I choć nie jest rekordowa, to należy do trzech najwyższych w całkiem długiej już historii rankingu.

Tak duża (4300) liczba firm na liście wskazuje na dobrą kondycję sektora MSP. Potwierdza tę opinię to, że praktycznie połowa ubiegłorocznych laureatów znalazła się także w tegorocznym zestawieniu. To również ważny wskaźnik stabilizacji w tej grupie firm. Warto przypomnieć, że w trudnych latach ostatniego kryzysu normą było, iż do każdego nowego rankingu kwalifikowało się ledwie nieco ponad 30 proc. laureatów z poprzedniego roku.

Stabilizacja nie zawsze jest jednak powodem do radości. Wzrost przychodów firm z trzech pierwszych miejsc w latach 2012-14, który decydował o pozycji w rankingu, był nieco ponadośmiokrotny. Żaden laureat nie osiągnął dziesięciokrotnego wzrostu. A przecież to spektakularna szybkość pomnażania przychodów jest znakiem rozpoznawczym Gazel Biznesu, do czego nawiązuje ich nazwa. Przed kryzysem zwycięzcy osiągali nawet trzydziestokrotne przyrosty przychodów, a mnożenie ich przez dziesięć było na porządku dziennym…

Optymizmem nie napawa także to, że trzy czołowe miejsca w tegorocznym zestawieniu zajmują polskie przedstawicielstwa firm zagranicznych.

Co prawda dowodzi to, że zagraniczni inwestorzy czują się u nas dobrze, jednak pozwala także przypuszczać, że polskie przedsiębiorstwa, mimo dobrej kondycji i stabilnej pozycji rynkowej, nie są skłonne do inwestowania w rozwój i związanego z tym ryzyka. A przecież — kto nie idzie do przodu, ten się cofa…

Również innowacyjność Gazel Biznesu nie jest zbyt spektakularna. Choć firmy produkcyjne, których na liście jest wiele, stosują zaawansowane technologie, to jednak tylko stosunkowo nieliczne opracowują własne rozwiązania. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja innowacyjności najliczniejszej grupy Gazel Biznesu, czyli przedsiębiorstw handlowych. Te doskonale wykorzystują nowe możliwości, jakie otwiera przed nimi e-handel. Często stosują własne rozwiązania pozwalające pozyskać klientów w internecie i zatrzymać ich na dłużej. I to niezależnie od tego, czy sprzedają odzież, czy części maszyn budowlanych. W sumie można to ująć tak: innowacyjność nie jest jeszcze drugim imieniem Gazel Biznesu, ale jest wystarczająco duża, by nasze firmy dobrze radziły sobie w kraju i na rynkach zagranicznych.

Najważniejsze wnioski płynące lektury tegorocznego rankingu pozwalają uznać, że jego laureaci mają za sobą rok spokojnego rozwoju. Jeżeli jednak stan naszej gospodarki nie pogorszy się w nadchodzących miesiącach, to byłoby dobrze, gdyby zrezygnowali już z tej stabilizacji, przyspieszyli tempo rozwoju i zdobywania nowych rynków. Jak na Gazele Biznesu przystało.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane