ROLIMPEX: MSP SZUKA PARTNERA

Katarzyna Kozińska
24-12-1998, 00:00

ROLIMPEX: MSP SZUKA PARTNERA

Na akcje Rolimpexu czeka dwóch inwestorów, jednym z nich jest Danisco

GORZKA SŁODKOŚĆ: Firma, kierowana przez Romana Młyńca, notuje coraz gorsze wyniki. W najlepszym okresie cena akcji na GPW przekraczała 30 zł. Od lipca ich kurs giełdowy spadł z 8 do 4,6 zł. fot. ARC

Według biura prasowego ministerstwa skarbu, resort jeszcze w tym tygodniu może sprzedać wybranemu inwestorowi prawie 25 proc. akcji Rolimpexu. W niedługim czasie inwestor obejmie ponad 50-proc. pakiet jego akcji.

W kolejce po akcje Rolimpexu czeka prawdopodobnie dwóch inwestorów. Jednym z nich jest duński koncern Danisco, który kilka miesięcy temu utworzył z Rolimpexem spółkę RolDan. Nie wiadomo, kim jest drugi zainteresowany. W biurze prasowym ministerstwa skarbu dowiedzieliśmy się, że minister może sprzedać 24,5 proc. akcji Rolimpexu jeszcze przed końcem roku.

Konflikt w rodzinie

Andrzej Budziński, członek zarządu Rolimpexu, nie ujawnia nazwy drugiego inwestora. Wcześniej spółką interesował się m.in. włosko-francuski koncern Eridania Beghin Say oraz firmy holenderskie, które ostatecznie nie zdecydowały się złożyć ofert.

Biuro prasowe resortu skarbu nie wyklucza, że minister sfinalizuje sprzedaż jeszcze przed pierwszym stycznia, w co powątpiewa zarząd spółki.

— Jesteśmy zadowoleni z oferentów. Chcielibyśmy, żeby sprzedaż akcji została przeprowadzona jak najszybciej, ale mało prawdopodobne, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku. Stawiałbym raczej na koniec stycznia 1999 roku — mówi dyrektor Andrzej Budziński z Rolimpexu.

Dyrektor Budziński nie chce potwierdzić zaangażowania Danisco, ale zapewnia, że obecność innego inwestora niż Duńczycy nie zagrozi interesom Danisco i spółki RolDan, która została utworzona specjalnie do prywatyzacji holdingów cukrowych. Innego zdania byli przedstawiciele Danisco-Sugar. Ewa Karpowicz, reprezentująca duński koncern, powiedziała że gdyby Danisco przegrało przetarg, do Rolimpexu powinien wejść inwestor spoza branży cukrowej.

Strategiczna decyzja

Jeżeli ministerstwo zdecyduje się na innego niż Danisco inwestora z branży cukrowej, w firmie pojawią się dwa konkurujące ze sobą koncerny.

Resort skarbu sprzeda 24,5 z 29 proc. swoich akcji. Wkrótce po ich odkupieniu inwestor obejmie również akcje w podwyższonym kapitale akcyjnym Rolimpexu. Jego udziały w firmie zwiększą się do ponad 50 proc.

— Nie wiadomo jeszcze dokładnie, o ile wzrośnie kapitał spółki ani ile akcji i w ilu transzach obejmie inwestor strategiczny. Będzie to zależało od ceny uzgodnionej z dotychczasowymi akcjonariuszami — tłumaczy Andrzej Budziński.

Prawdopodobnie część pieniędzy zarobionych na podwyższeniu kapitału Rolimpex przeznaczy na prywatyzację cukrowni, która ma się rozpocząć w 1999 roku.

Rolimpex jest akcjonariuszem i udziałowcem 75 firm, z czego 41 to spółki zależne i stowarzyszone. Kapitał akcyjny spółki wynosi 39,9 mln zł i dzieli się na 19,96 mln akcji o wartości 2 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ROLIMPEX: MSP SZUKA PARTNERA