Roosevelt Institute namawia do 1000 USD podstawowego dochodu

opublikowano: 01-09-2017, 08:28
aktualizacja: 01-09-2017, 08:34

Wypłacanie 1000 USD miesięcznie każdemu z dorosłych Amerykanów pozwoliłoby zwiększyć gospodarkę USA o 2,5 bln USD, twierdzi Roosevelt Institute.

Autorzy raportu przeanalizowali wpływ na gospodarkę wypłaty pieniędzy według trzech scenariuszy. W pierwszym każdy dorosły Amerykanin dostawałby 1000 USD miesięcznie podstawowego dochodu. W drugim byłoby to 500 USD miesięcznie. W trzecim założono wypłatę dodatku na dziecko wysokości 250 USD miesięcznie.

Wniosek, do którego doszli badacze, jest taki, że im większe wypłacane pieniądze, tym większa korzyść dla gospodarki. Wypłata 1000 USD miesięcznie każdemu dorosłemu Amerykaninowi przełożyłaby się na wzrost gospodarki USA o 12,56 proc. po ośmiu latach. Obecnie PKB USA wynosi 19,8 bln USD. Dzięki uruchomieniu wypłaty dochodu podstawowego wzrósłby o 2,48 bln USD, twierdzą autorzy raportu.

Autorzy raportu przyznają, że model makroekonomiczny, na którym oparli swoje szacunki, może być kwestionowany przez innych ekonomistów.

Pomysł dochodu podstawowego ma zwolenników m.in. wśród liderów technologicznych i miliarderów z Krzemowej Doliny. Niektórzy z nich, jak Elon Musk, uważa, że wypłacanie dochodu podstawowego byłoby rozwiązaniem na zagrożenie, którym może być szybkie zastępowanie ludzi przez roboty. Musk oceniał, że dochód podstawowym może okazać się nawet koniecznością jeśli okaże się, że szybka automatyzacja spowoduje stratę pracy przez wielu wykwalifikowanych pracowników.

Szef Facebooka, Mark Zuckerberg wskazywał, że dochód podstawowy, dając ludziom „siatkę bezpieczeństwa”, pozwoli im myśleć jak przedsiębiorcy i nie bać się podejmować ryzyka. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane