Ropa droższa z powodu obaw o Irak, decyzji OPEC

HUTA 'OŁAWA' SA
20-09-2002, 12:47

LONDYN (Reuters) - Cena ropy Brent wzrosła w piątek ponieważ rynek obawia się, że USA zaatakują Irak. Inwestorzy analizują też czwartkową decyzję kartelu OPEC, który zdecydował się nie zmieniać w czwartym kwartale limitów wydobycia.

Według jednego z londyńskich brokerów ceny będą się do końca dnia utrzymywać na wysokim poziomie, ponieważ inwestorzy nie będą się chcieli pozbywać kontraktów na ropę przed weekendem, mimo że atak USA na Irak raczej nie nastąpi w najbliższych dniach.

Brokerzy obawiają się, że atak na Irak może zakłócić płynność dostaw ropy z regionu Bliskiego Wschodu.

W czwartek prezydent George W. Bush zapowiedział, że zwróci się do Kongresu o poparcie ewentualnego ataku na Irak, bez względu na to, czy otrzyma on mandat ONZ. Ta wypowiedź potwierdziła obawy graczy, że USA obrały kurs na konfrontację z Saddamem Hussainem.

Tego samego dnia iracki minister spraw zagranicznych Naji Sabri oskarżył Stany Zjednoczone o fabrykowanie dowodów, które maja posłużyć jako usprawiedliwienie ataku na Irak i przejęcie kontroli nad złożami ropy w regionie Bliskiego Wschodu.

Pomimo że cena ropy powiększona jest o tzw. "premię wojenną", OPEC postanowił w czwartek utrzymać limity wydobycia na dotychczasowym poziomie.

W wywiadzie dla agencji Reutera saudyjski minister ds. ropy Ali al-Naimi powiedział, że nie ma potrzeby zwiększania produkcji, ponieważ zarówno zapasy ropy jak i bieżące dostawy są na zadowalającym poziomie.

Listopadowe kontrakty na ropę Brent podrożały o pięć centów do 28,43 dolara za baryłkę. Cena oscyluje obecnie wokół poziomu najwyższego od roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HUTA 'OŁAWA' SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa droższa z powodu obaw o Irak, decyzji OPEC