Ropa i fuzje nakręciły popyt

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-12-2004, 00:00

Nowy tydzień rozpoczął się dobrze dla inwestorów giełdowych. Dzięki dalszemu spadkowi cen ropy, niezłym danym makro i ciekawym informacjom ze spółek indeksy największych giełd spokojnie rosły.

Cena baryłki ropy spadła w poniedziałek do poziomu najniższego od pięciu miesięcy. Analitycy spodziewają się wzrostu zapasów surowca i jego produktów z powodu łagodniejszej zimy. Specjaliści oczekują także mniejszego popytu na paliwa, czemu nie przeszkodziłoby nawet podjęcie przez OPEC w piątek decyzji o cięciu od 1 stycznia 2005 r. produkcji ropy o 1 mln baryłek dziennie.

W Europie o ponad 14 proc. rosły papiery spółki Novar. Firma zajmująca się produkcją systemów klimatyzacyjnych odrzuciła ofertę amerykańskiego Honeywella, który daje 800 mln funtów za jej przejęcie. Podobne motywy wpływały na wycenę akcji Giełdy Londyńskiej (LSE). Trzeci co do wartości parkiet w Europie nie przyjął propozycji przejęcia przez Deutsche Boerse. Kurs LSE rósł chwilami ponad 22 proc., niemieckiej giełdy spadał o blisko 3 proc. Ponad 2 proc. zyskiwały akcje TF1, właściciela najpopularniejszej telewizji we Francji. Jeszcze więcej rosły papiery M6-Metropole Television. Obie spółki mają ponad 66-proc. udział w TPS, z którym połączyć się chce Vivendi Universal Canal+, największa francuska telewizja płatna.

Silne były wzrosty w pierwszej fazie notowań w USA. Dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie okazały się lepsze od prognoz. Mocne oparcie dla wzrostów indeksy znalazły też w przesądzonej już fuzji Oracle z PeopleSoft i bardzo bliskim finiszu przejęcia Guidant przez Johnson & Johnson. Łączna wartość transakcji to ponad 34,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu